Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Prezydent: Zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Joe Biden podczas wideokonferencji Joe Biden podczas wideokonferencji Handout / Reuters / Forum
Chcę, żeby to spotkanie RBN odbyło się w piątek – poinformował Andrzej Duda po międzynarodowych konsultacjach w sprawie sytuacji wokół Ukrainy z udziałem m.in. prezydenta USA Joe Bidena.

W poniedziałek wieczorem odbyła się wideokonferencja prezydenta USA Joe Bidena oraz Andrzeja Dudy, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Olafa Scholza, premiera Włoch Mario Draghiego, premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, a także przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela oraz sekretarza generalnego NATO Jens Stoltenberga.

Czytaj też: Gdzie i jak może uderzyć Moskwa?

Rozmowy o Rosji i Ukrainie

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że trzy dni temu miał okazję rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim. Zastrzegł, że poniedziałkowe spotkanie miało charakter niejawny, w związku z tym nie może ujawnić szczegółów jego przebiegu. – Mogę powiedzieć ogólnie, że oczywiście dyskutowaliśmy sytuację istniejącą wokół Ukrainy, ale nie tylko, bo rozmawialiśmy o sytuacji generalnie na wschodniej flance NATO, związaną z rosyjskimi działaniami, ruchami rosyjskich wojsk relacjonował.

Zaznaczył, że rozmowa dotyczyła różnych możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji na Wschodzie oraz działań Unii Europejskiej i NATO, gdyby doszło do jakiegokolwiek aktu agresji wobec Ukrainy lub w innym miejscu. Duda zapowiedział, że będzie chciał się podzielić wiedzą i obrazem sytuacji wynikającym z ostatnich rozmów z najważniejszymi uczestnikami polskiej sceny politycznej w ramach RBN. – Chcemy, żeby to spotkanie odbyło się w piątek, już po konsultacjach z państwami bałtyckimi – powiedział prezydent.

Podkast: W co z nami grają Rosjanie? Będzie wojna?

NATO solidarne

Zdaniem Andrzeja Dudy nic nie wskazuje na to, żeby w tym momencie Polska znajdowała się w jakimkolwiek niebezpieczeństwie. – Żadnego widocznego jasno, wyraźnie, niebezpieczeństwa dla nas nie ma zapewnił w poniedziałek. – Oczywiście ruchy wojsk rosyjskich i działania na scenie politycznej rosyjskiej i medialnej są obserwowane i wszyscy to widzą, ale to wszystko dzieje się na razie po tamtej stronie. Prezydent podkreślił, że w NATO jest jedność. ­– Nie ma w tej chwili żadnego uczestnika sojuszu, który wyłamywałby się tutaj z solidarności – powiedział.

Także prezydent USA Joe Biden ocenił, że podczas poniedziałkowej wideokonferencji panowała „totalna jednomyślność”, a rozmowy były „bardzo dobre”. Francuski Pałac Elizejski w swoim komunikacie zwrócił uwagę na konieczność wysunięcia „stanowczych i wiarygodnych” ostrzeżeń wobec Moskwy, ale również intensyfikacji dialogu.

Czytaj też: Czego od sojuszników w NATO chce Biden

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Niezbędnik

Prawda według filozofów

Prawda jest cechą zdania. Po prostu. Jej przeciwieństwem jest fałsz. Zdanie może być prawdziwe, fałszywe albo nie wiadomo jakie. Tylko jak to stwierdzić? Dzięki czemu mamy pewność, że o jednych zdaniach daje się powiedzieć, że są prawdziwe lub fałszywe, a o innych nie?

Magdalena Środa
04.04.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną