Upadek kraju według prawicy
Wygaszacze i podpalacze
W kampanii politycznej PiS są pochody, wiece, przemówienia i spoty; są pieśni, filmy i wiersze. Są też książki, a zwłaszcza jedna – świeżo wydana, prawdziwa prawicowa apokalipsa.
Zdjęcia zamieszczone w księdze „Wygaszanie Polski 1989-2015” dobrano tak, by czytelnik nie miał wątpliwości, że kraj upada.
Stanisław Ciok/Polityka

Zdjęcia zamieszczone w księdze „Wygaszanie Polski 1989-2015” dobrano tak, by czytelnik nie miał wątpliwości, że kraj upada.

Jest to manifest patriotyczno-programowy, w którym swoje „księgi” zamieścili autorzy (jest ich 21) określani jako „naukowcy, publicyści, ministrowie, menedżerowie, posłowie, specjaliści z wielu dziedzin”. Wszyscy oni skupili się wokół tytułu tej książki, który wymownie oddaje, o co autorom chodzi: „Wygaszanie Polski. 1989–2015”. Proces upadku jest podzielony na rozdziały: społeczeństwo, gospodarka, obronność, państwowość, tak żeby żadna cząstka wygaszania nie została pominięta. „Ci wybitni patrioci potrafią jednak dać odpowiedź na pytanie, co robić, by zatrzymać dokonujący się na naszych oczach kolejny (…) rozbiór Polski” – można przeczytać na okładce. Jak? „Trzeba stanowczo i jak najszybciej podziękować obecnym nieudolnym, aroganckim i zadufanym w sobie »sternikom« naszego kraju”. Kto ma ich zmienić – wyjaśniać nie trzeba.

Warto się zapoznać z tą książką, aby wiedzieć, jakie poglądy i jacy ludzie stoją za „polskim Kennedym”, czyli Andrzejem Dudą, którego zdjęcie z kampanii zresztą się w tym dziele znalazło (obok wielu fotografii polskiej biedy, rozkradzionych fabryk itp.). Bo to oni, jak można przypuszczać, zostaną ministrami w przyszłym ewentualnym rządzie PiS (wszak już nimi byli) i w przeciwieństwie do dekoracyjnego Dudy będą sprawować realną władzę.

Sztuka zboczeńców

Wydawca i pomysłodawca tej książki Leszek Sosnowski (Wydawnictwo Biały Kruk) pisze we wstępie, że Polska przeżywa istną epidemię wyprzedaży: dóbr materialnych, ale też polskości, że po raz wtóry poddana jest rozbiorom, które dzisiaj używają innych kajdan niż w XVIII stuleciu.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną