Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego wydania POLITYKI Okładka najnowszego wydania POLITYKI Polityka
Widać już, że o wyniku nadchodzących wyborów zdecydują nie programy i realistyczne oceny sytuacji, ale emocje, wrażenia i odczucia.
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Polską polityką zawładnęło powszechne wkurzenie na władzę, państwo, elity, na cały system. Po kilku miesiącach wyjątkowo silnej czarnej propagandy – w kampanii prezydenckiej i po niej – okazuje się, że rozkradany i zniszczony kraj jest rzekomo w ruinie, wymaga radykalnej zmiany i odbudowy.

Widać już, że o wyniku nadchodzących wyborów zdecydują nie programy i realistyczne oceny sytuacji, ale czyste emocje, wrażenia i odczucia. Co się takiego zmieniło od zimy, kiedy jeszcze rządząca partia wyprzedzała w sondażach PiS? Przecież w widzialnym świecie nie nastąpił jakiś spektakularny krach, kryzys czy przełom.

Jak się zatem rodzą takie nagłe trendy, co jest przyczyną gwałtownych zmian społecznych nastrojów, na czym polega mechanizm tego rosnącego jak kula śniegowa hejtu? To jest nasz okładkowy temat w najnowszej POLITYCE, gdzie próbujemy odpowiedzieć na te najważniejsze dzisiaj polityczne pytania w Polsce. Rozważamy także, czy Platforma jeszcze się pozbiera i zawalczy o wyborczy sukces, czy też nadchodzą nieuchronnie rządy Kaczyńskiego i Kukiza.

Polecam też bardzo interesujący artykuł Adama Grzeszaka, który opisuje tak zwane Księstwo Legnickie, czyli Zagłębie Miedziowe, najbogatszy region w kraju. Paradoksalnie to właśnie tam ma swój matecznik Paweł Kukiz, lider oburzonych. Nasz autor pokazuje ludzi Kukiza, ich motywacje, powiązania, polityczne ambicje.

Ponadto w numerze rozmowa Jacka Żakowskiego z prof. Guyem Standingiem, autorem głośnej książki „Prekariat. Nowa niebezpieczna klasa”, w której brytyjski socjolog opisuje współczesnych prekariuszy, ludzi na śmieciowych umowach. I przestrzega przed zagrożeniami z ich strony, jeśli nie dojdzie do pożądanych jego zdaniem społecznych i ekonomicznych zmian.

Zachęcam także do przeczytania inspirującego tekstu Ewy Wilk o polskiej zaradności, czyli o tym, jak Polacy radzą sobie z wyzwaniami codziennego życia i jak często ta zaradność i przedsiębiorczość „we własnym zakresie” są w istocie przejawem braku społecznego zaufania, niezbędnego w rozwijaniu dojrzałego rynkowego kapitalizmu.

I jeszcze: o anorektycznych mężczyznach, o tym, dlaczego nie możemy pozbyć się – wzorem innych państw – domów dziecka i o wakacjach z dreszczykiem, czyli jak spędzić urlop bez niemiłych niespodzianek.

To tylko część interesujących pozycji z najnowszej POLITYKI, zachęcam do przeczytania wszystkich pozostałych artykułów. A za tydzień z POLITYKĄ pasjonujący film o dramatycznych losach genialnego brytyjskiego matematyka Alana Turinga, który przyczynił się do rozszyfrowania niemieckiej maszyny kodującej Enigma.

Miłej lektury!

Mariusz Janicki
zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną