Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Książki

Edyp w Amsterdamie

"Ojciec i ojciec” holenderskiego pisarza Karela van Loon (1962–2005) jest ponoć najczęściej tłumaczoną na języki obce holenderską powieścią współczesną.

Nietrudno zrozumieć dlaczego, bo zawiązanie akcji jest bezbłędne: bohater powieści dowiaduje się, że jest bezpłodny, a zatem to nie on jest biologicznym ojcem swego nastoletniego syna. Kto więc nim był? Na to pytanie mogłaby odpowiedzieć matka chłopca, ale ona z kolei od dziesięciu lat nie żyje. Bohater postanawia mimo wszystko dowiedzieć się prawdy. I naprawdę nie sposób zrozumieć, czemu zajmuje mu to ponad trzysta stron, skoro rozwiązanie zagadki jest banalnie proste i od początku narzuca się czytelnikowi.

Książka zaczyna się jak thriller obyczajowy, ale napięcie uchodzi z niej jak z dziurawej dętki i zostają tylko obyczaje, czyli różnej wartości dywagacje na temat ojcostwa, rodzicielstwa, małżeństwa itd. Czytelników „Anny Kareniny” nic tu specjalnie nie zaskoczy. Całość ratuje dobry styl pisarza: czyta się to bez bólu, choć i bez specjalnych emocji.

Najbardziej udały się autorowi sceny erotyczne; są realistyczne, lecz nie pozbawione smaku i tej odrobiny pieprzu, której zabrakło całej reszcie książki. W sumie jest to w miarę niezła powieść współczesna, po którą zapewne sięgnie sporo osób, ale niewiele ją dokończy.

Karel van Loon, Ojciec i ojciec, przełożyła Ewa Jusewicz-Kalter, Wydawnictwo W.A.B, Warszawa 2005, s. 324
 
 
Przeczytaj fragment książki 

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną