Jacek Santorski o tym, jak działa infamia
Brudne chwyty
Psycholog Jacek Santorski o tym, jak działa infamia i dlaczego obrazy cudzego upadku – prawdziwe czy też nie – tak na nas działają.
Jacek Santorski – psycholog społeczny, zdrowia i biznesu. Współwłaściciel firmy doradczej Values. Profesor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, gdzie prowadzi Akademię Psychologii Przywództwa.
Leszek Zych/Polityka

Jacek Santorski – psycholog społeczny, zdrowia i biznesu. Współwłaściciel firmy doradczej Values. Profesor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, gdzie prowadzi Akademię Psychologii Przywództwa.

Joanna Podgórska: – Według starego powiedzenia muchę i polityka najłatwiej zabić gazetą. Dziś gazetą można zabić każdego; także dziennikarza, jak doświadczył tego Kamil Durczok.
Jacek Santorski: – Na poziomie mechanizmu to problem stary jak świat. Kilka lat temu, po śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztof Piesiewicz zaprosił mnie, żebyśmy zrobili dla telewizji cykl spotkań pod tytułem „Twój dekalog”. Wyświetlaliśmy kolejne filmy, Piesiewicz wraz z aktorami opowiadał wspomnienia z planu, a potem z mądrymi ludźmi, takimi jak prof. Jarosław Rudniański czy ks. Józef Tischner, rozmawialiśmy o przykazaniach.

Na jednym z takich spotkań Konstanty Gebert przypomniał starą żydowską przypowieść o pomówieniu. Według niej krzywda wyrządzona przez wypowiedzi jest większa nawet od tej, która wynika z kradzieży czy oszustwa, bo szkodom materialnym, w przeciwieństwie do psychicznych, spowodowanych obmową, można zadośćuczynić. Ilustracją tego jest chasydzka opowieść o mężczyźnie, który wszem i wobec rozpowiadał wredne kłamstwa o rabinie. Gdy zdał sobie sprawę ze zła, które wyrządził, poszedł do rabina błagać o przebaczenie i przysiągł, że wyrówna krzywdy. Rabin powiedział: weź puchową poduszkę, rozetnij ją i porozrzucaj pierze na wietrze. Prośba osobliwa, ale łatwa do spełnienia, więc mężczyzna ją spełnił. Kiedy przyszedł do rabina po raz drugi, usłyszał: a teraz idź i pozbieraj pierze.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną