Tygodnik Polityka

Do Wiednia nie tylko na kawę

Stolica Austrii z lotu ptaka Stolica Austrii z lotu ptaka Miroslav Petrasko / Flickr CC by 2.0
Studia MBA w stolicy Austrii dają wiedzę bardzo potrzebną w dzisiejszym świecie biznesu, ale mogą też być świetną okazją do nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń.
Cezary BaranWU Executive Academy (www.executiveacademy.at) Cezary Baran
Wiedeń stał się bramą do europejskich finansów.WU Executive Academy (www.executiveacademy.at) Wiedeń stał się bramą do europejskich finansów.

Wiedeń kojarzy nam się przede wszystkim z imponującymi muzeami i pałacami, wspaniałym Ringiem i bardzo bogatą ofertą kulturalną. Jeździmy tam chętnie na długie weekendy, aby poczuć atmosferę wspaniałego miasta, uznawanego w międzynarodowych rankingach za jedno z najlepszych miejsc do życia na świecie. Jednak czasem zapominamy, że stolica Austrii to także ważny punkt na gospodarczej i politycznej mapie świata, którego znaczenie zdecydowanie wykracza poza ten mały kraj.

To siedziba OPEC, czyli organizacji zrzeszającej producentów i eksporterów ropy naftowej. To także jeden z ważnych ośrodków Narodów Zjednoczonych, gdzie mieści się m.in. Światowa Agencja Energii Atomowej. Nic dziwnego, że i świat akademicki stara się wykorzystać tę międzynarodową renomę miasta. Na Wiedeńskim Uniwersytecie Ekonomii i Biznesu, w ramach WU Executive Academy, prowadzone są specjalne studia Professional MBA. Uczelnia proponuje na nich pięć specjalizacji: Energy Management, Entrepreneurship & Innovation, Finance, Marketing & Sales oraz Project Management.

Finansową specjalizację w ramach tych studiów wybrał Cezary Baran, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy Emperia Holding SA, grupy zajmującej się handlem detalicznym i nieruchomościami. Emperia Holding SA to spółka notowana na warszawskiej giełdzie, której przychody ze sprzedaży w zeszłym roku przekroczyły dwa miliardy złotych, a zysk netto wyniósł prawie 50 milionów złotych.

Dlaczego warto wybrać właśnie studia Professional MBA, organizowane przez WU Executive Academy? – Chciałem przede wszystkim ciekawych, dobrych szkoleń z zakresu finansów, bo to dziedzina, którą zajmuję się na co dzień. W Wiedniu udało się połączyć taką specjalizację ze studiami dającymi tytuł MBA – wyjaśnia Cezary Baran. Raz w miesiącu jeździ na kilka dni do stolicy Austrii, aby brać udział w zjazdach. Na razie uczestniczy w programie wspólnym dla wszystkich specjalizacji Professional MBA. Na drugim roku tych studiów czekają go już przedmioty wybrane dla konkretnej specjalizacji.

Wykładowcy w ramach Professional MBA starają się przede wszystkim pomóc uczestnikom w radzeniu sobie z wyzwaniami dzisiejszej gospodarki. Żyjemy w czasach tyleż ciekawych, co i niepewnych. Z jednej strony światowa gospodarka pokonała największy kryzys od czasu Wielkiej Depresji lat trzydziestych, ale cały czas boimy się, że kłopoty powrócą i to ze zdwojoną siłą. Sytuacja gospodarcza jest bardzo trudna do przewidzenia, ale wiele firm nawet w takich warunkach radzi sobie bardzo dobrze. Podczas gdy jedne dziedziny gospodarki mają poważne kłopoty, inne świetnie się rozwijają. Studia dające tytuł MBA powinny przygotować słuchaczy do szybkiego reagowania na nieustannie zmieniający się świat gospodarki. Taki właśnie cel przyświeca Professional MBA, programowi prowadzonemu przez WU Executive Academy.

Jednym z bardzo ciekawych elementów tego programu jest wyjazd w ramach studiów do Stanów Zjednoczonych i zajęcia na tak słynnej uczelni jak Harvard. To wyjątkowa okazja do kontaktu z amerykańskimi wykładowcami, poznania ich nieco odmiennego od europejskiego stylu pracy i zdobycia dodatkowej wiedzy. Taka studyjna podróż jest bardzo dobrze oceniana przez uczestników programu Professional MBA, zwłaszcza że daje im możliwość nawiązania bardzo cennych, biznesowych kontaktów.

Z punktu widzenia Polaków wybór Wiednia jako miejsca uzyskania tytułu MBA, może nie być oczywisty. A jednak, po głębszej analizie, wydaje się bardzo sensowny. – Uniwersytet Ekonomii i Biznesu, oferujący te studia, cieszy się zasłużoną renomą i należy do europejskiej ekstraklasy. Poza tym Wiedeń jest blisko, oddalony zaledwie o godzinę lotu z Warszawy. Wyjazdy na sesję można zatem stosunkowo łatwo pogodzić z pracą zawodową. Do tego samo miasto ma nie tylko wspaniałą atmosferę, ale jest także ważnym ośrodkiem biznesowym, siedzibą funduszy inwestycyjnych aktywnych w naszym regionie Europy. Można tam poznać wiele osób, które zawodowo zajmują się także i polskim rynkiem – podkreśla Cezary Baran.

Jednym z największych atutów Professional MBA jest międzynarodowa atmosfera tych studiów. Sami Austriacy stanowią tylko nieco ponad jedną czwartą studentów. Niewielu mniej od nich jest Rosjan, dla których Wiedeń stał się bramą do europejskich finansów. Silnie reprezentowani są też Bułgarzy, Rumuni i Chorwaci, ale nie brakuje również Niemców. Średnia wieku uczestników to 33 lata i aż 10 lat kariery zawodowej za sobą. To dowód na to, że chociaż biorący udział w Professional MBA są wciąż młodzi, mają już często spore doświadczenie zawodowe.

A kto wybiera Professional MBA w Wiedniu? Ze statystyk wynika, że i pod tym względem różnorodność jest olbrzymia. Jedna piąta uczestników pracuje w branży energetycznej, po 15 proc. w telekomunikacyjnej i finansowej. Nie brakuje jednak także osób zatrudnionych w przemyśle farmaceutycznym, w budownictwie czy w handlu. – Wśród studiujących są zarówno ci na początku kariery menedżerskiej, jak i bardziej doświadczeni specjaliści. Niektórzy prowadzą własny biznes, inni pracują jako konsultanci, są nawet partnerzy w kancelariach prawnych. Nie brakuje też członków zarządu mniejszych spółek – opowiada Cezary Baran, który bardzo pozytywnie ocenia swoje dotychczasowe doświadczenia z Professional MBA. Zwraca uwagę zwłaszcza na korzyści z pracy w zespołach i wymianę doświadczeń podczas zajęć.

Co ważne, raz nawiązane kontakty w ramach Professional MBA można łatwo wykorzystywać w przyszłości. Pomaga w tym sama uczelnia, która stworzyła specjalny WU Executive Club, czyli odpowiednik stowarzyszenia absolwentów. Wszystkie osoby zaczynające te studia automatycznie stają się członkami WU Executive Club. W ramach klubu można nie tylko wymieniać doświadczenia, ale też uczestniczyć w ciekawych konferencjach i sympozjach. Uczelnia współpracuje również z wieloma globalnymi firmami. Studia w Wiedniu mogą zatem stać się świetną okazją do znalezienia nowej, jeszcze ciekawszej i lepiej płatnej pracy. A przy okazji, po ciężkim dniu nauki, rekompensatą będzie zawsze słynna wiedeńska kawa i kawałek tortu Sachera…

Polityka 21.2016 (3060) z dnia 17.05.2016; Akcja partnerska; s. ${issuePage}
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego Kamala Harris przegrała i czego Demokraci nie rozumieją. Pięć punktów

Bez przesady można stwierdzić, że kluczowy moment tej kampanii wydarzył się dwa lata temu, kiedy Joe Biden zdecydował się zawalczyć o reelekcję. Czy Kamala Harris w ogóle miała szansę wygrać z Donaldem Trumpem?

Mateusz Mazzini
07.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną