Klasyki Polityki

Co z tą urną

W środowisku PiS od dawna panuje opinia, że aby wygrać kolejne wybory, trzeba coś zmienić.

Felieton ukazał się w tygodniku POLITYKA 11 września 2013 r.

Od pewnego czasu na prawicy daje się wyczuć wzmożony ruch, który – jak wyjaśnił prezes Jarosław Kaczyński – jest ruchem społecznym mającym za zadanie przypilnować poprawności wyborów. Powstanie ruchu ma związek z uzasadnionymi wątpliwościami co do poprawności przebiegu kilku poprzednich wyborów, które partia prezesa przegrała, choć powinna była wygrać. Prezes zastrzega, że nikomu niczego nie zarzuca, po prostu chciałby wiedzieć, na skutek jakich nieprawidłowości doszło do tego, że PiS wybory przegrało oraz „gdzie znajdują się serwery, na które spływają wyniki wyborów i dlaczego te serwery nie pracują w państwowych pomieszczeniach?”.

Informacja Państwowej Komisji Wyborczej o tym, że serwery znajdują się w kraju i są pod jej pełną kontrolą, prezesa nie uspokaja. Wręcz przeciwnie – fakt, że serwery znajdują się pod kontrolą PKW, budzi jego uzasadniony niepokój, choćby z uwagi na osobę pana Czaplickiego, obecnie sekretarza PKW i szefa Krajowego Biura Wyborczego, w PRL zaś urzędnika w reżimowej Kancelarii Rady Państwa.

Jarosław Kaczyński przyznaje, że „obecność pana Czaplickiego w KBW przez ponad 20 lat jest zastanawiająca”. I nie chodzi bynajmniej o to, że prezes PiS o coś pana Czaplickiego podejrzewa, chodzi po prostu o to, że pojawia się pytanie, kto tego pana tam ulokował, czyje interesy on reprezentuje i z czyjego polecenia kontroluje serwery, na które spływają wyniki wyborów?

Ponieważ tego, co dzieje się na kontrolowanych przez osoby pokroju Czaplickiego serwerach, PiS kontrolować nie może, politycy tej partii zamierzają skontrolować to, co podczas wyborów będzie się działo w wyborczych urnach. Wnętrza tych urn od lat toną w mroku niedomówień, dlatego poseł Górski postuluje, by dotychczas stosowane urny, wykonane ze sklejki, zastąpić urnami z przezroczystego plastiku, co pozwoliłoby osobom głosującym na PiS na bieżąco śledzić, czy w urnach nie dochodzi do dziwnych zjawisk i czy to, co wrzucili do urny, na pewno jest tym, co się w niej znajduje.

W środowisku PiS od dawna panuje opinia, że aby wygrać kolejne wybory, trzeba coś zmienić. Rozważano zmianę programu lub zmianę niektórych liderów, tu i ówdzie szeptało się nawet o wymianie prezesa, ale dopiero poseł Górski wyraził pogląd, że może wystarczy wymiana urn. Proponuje, by przezroczyste urny przetestować już za miesiąc podczas referendum w stolicy. Gdyby Hannę Gronkiewicz-Waltz udało się odwołać, znaczyłoby to, że nowe urny pozwoliły zapobiec fałszerstwom. Gdyby natomiast prezydent Warszawy nie udało się odwołać, znaczyłoby to, że aby wybory w Polsce były uczciwe i dały poprawne wyniki, PiS musi dokonać wymiany nie tylko urn, ale również ich zawartości.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama