Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

PO ustaliła szczegóły prawyborów

Christian Schwier / PantherMedia
W pierwszych dniach marca członkowie Platformy Obywatelskiej zaczną głosowanie w prawyborach. Nazwisko kandydata PO na prezydenta poznamy 27 marca.

Takie ustalenia zapadły w środę późnym wieczorem podczas spotkania członków specjalnego zespołu, który odpowiada za organizację prawyborów w PO. Startuje w nich dwóch polityków – marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i szef MSZ Radosław Sikorski.

W prawyborach wezmą udział wyłącznie członkowie Platformy, którzy do 18 lutego zostali zarejestrowani w centralnym rejestrze członków PO. Jest ich około 46 tysięcy. Co ciekawe, władze Platformy nie przyznały prawa wyborczego swym parlamentarzystom, którzy nie noszą legitymacji PO. Oznacza to, że w prawyborach nie wezmą udziału tak znani przedstawiciele Platformy w Brukseli i Warszawie jak marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, poseł Kazimierz Kutz, czy eurodeputowana Danuta Huebner.

Każdy z elektorów otrzyma pocztą najnowszy numer partyjnego pisma „POgłos”, w którym znajdzie się zestaw niezbędny do oddania głosu. Jego rozsyłanie rozpocznie się w pierwszych dniach marca. Oprócz czasopisma przesyłka zawierać będzie kartę do głosowania, szczegółową instrukcję oraz dwie koperty zwrotne: dużą z adresem zwrotnym i małą z hasłem (niezbędnym w głosowaniu internetowym). – Jeśli ktoś wybierze drogę listowną, będzie musiał wypełnić kartę, koniecznie dołączyć do niej kod i odesłać ­­– mówi poseł Jakub Rutnicki, jeden z członków zespołu.

Głosowanie listowne potrwa do 18 marca. Dzień później rozpocznie się internetowe, które potrwa do 25 marca. Każdy, kto wybierze ten sposób wskazania swego kandydata, będzie musiał zalogować się w specjalnym systemie, obsługiwanym przez wynajętą przez PO firmę.        

Nazwisko kandydata Platforma ogłosi podczas obrad Rady Krajowej PO, która 27 marca zbierze się w Warszawie. ­– Chcemy to uczynić w odpowiedniej formie. To przecież pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce ­– mówi Jakub Rutnicki.

Władze PO spodziewają się wysokiej frekwencji. – Zainteresowanie jest ogromne – przyznaje posłanka Iwona Śledzińska – Katarasińska, która również bierze udział w przygotowywaniu prawyborów.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Rowling? Jaka Rowling? Harry Potter i autorka non grata

Huczne obchody 20. rocznicy premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” były okazją do wspomnień i wzruszeń. Zabrakło tej, od której wszystko się zaczęło – J.K. Rowling. Zapomnieli o autorce?

Marcin Zwierzchowski
16.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną