Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Waldemar Pawlak

Waldemar Pawlak Waldemar Pawlak Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

Kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego, prezes PSL, wicepremier i minister gospodarki. 51 lat. Ukończył wydział samochodów i maszyn roboczych Politechniki Warszawskiej. W czasie studiów, w stanie wojennym był nauczycielem w szkole podstawowej w Pacynie na Mazowszu (uczył podstaw obsługi komputera).

Po studiach wstąpił do ZSL i zaczął prowadzić rodzinne, kilkunastohektarowe gospodarstwo rolne w rodzinnej wsi Kamionka. W 1989 r. wszedł do Sejmu kontraktowego. Od tamtej pory nieprzerwanie zasiada w ławach poselskich – jest jednym z nielicznych parlamentarzystów z tak długim stażem na Wiejskiej.

W 1991 roku po raz pierwszy został prezesem PSL. Miał wówczas zaledwie 32 lata. Rok później, po słynnej „nocy teczek”, przy poparciu prezydenta Lecha Wałęsy, został premierem. Nie udało mu się jednak sformować rządu i po 33 dniach podał się do dymisji. Przeszedł jednak do historii jako najmłodszy szef polskiego rządu.

Po raz drugi został premierem jesienią 1993 r., po zawiązaniu koalicji SLD - PSL. Pełnił urząd do wiosny 1995 r. Podał się wówczas do dymisji, którą wymusiła postawa prezydenta Wałęsy, grożącego rozwiązaniem parlamentu. W tym samym roku wystartował w wyborach prezydenckich, w których uzyskał 4-procentowe poparcie (zajął piąte miejsce).

Dwa lata później, gdy po nieudanych dla PSL wyborach parlamentarnych przegrał rywalizację z Jarosławem Kalinowskim o stanowisko prezesa PSL, wycofał się z aktywnej polityki. Choć pozostał posłem, skupił się na pracy w biznesie, szefując m.in. Warszawskiej Giełdzie Towarowej.

Powrót do pierwszej ligi rozpoczął na początku 2005 r., gdy odzyskał fotel szefa PSL, rewanżując się Kalinowskiemu za porażkę sprzed ośmiu lat. W 2007 r. Po powołaniu koalicji PO-PSL wszedł do rządu jako wicepremier i minister gospodarki.

Żonaty (z żoną nie mieszka). Ma trzech synów. Mieszka w Żyrardowie.

CZYTAJ TAKŻE: Jak hartował się prezes PSL - sylwetka Waldemara Pawlaka

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną