Kraj

Parytety? Politycy zapomnieli

Co dalej z ustawą o parytetach

Politycy przygotowują liderki Kongresu Kobiet na to, że przed wyborami samorządowymi raczej nie zostaną uchwalone przepisy wprowadzające obowiązkowe parytety płci na listach wyborczych.

Projekt ustawy w tej sprawie trafił do komisji w połowie lutego, po pierwszym czytaniu w Sejmie. Przy zachowaniu dobrego tempa prac w parlamencie wprowadzenie obowiązkowych parytetów przed jesiennymi wyborami byłoby więc możliwe. Tym bardziej, że poprawki, które trzeba wprowadzić do istniejących ordynacji wyborczych, są w gruncie rzeczy proste, jednozdaniowe.

W kampanii prezydenckiej kwestia parytetów jednak w ogóle się nie pojawia. Dzieje się tak mimo iż szefową sztabu Jarosława Kaczyńskiego - jednego z dwóch głównych kandydatów - jest Joanna Kluzik-Rostkowska, zdeklarowana zwolenniczka tego rozwiązania. Podniesienie kwestii parytetów dobrze zrobiłoby klimatowi samej kampanii, zdominowanej przez przeszłość. Byłoby też dobrą okazją dla pani posłanki do udowodnienia, że u boku PiS-owskiego kandydata na prezydenta pojawia się nie tylko jako maskotka ocieplająca wizerunek.

Jeśli zmiany w prawie nie zostaną uchwalone, będzie to okazja, aby sprawdzić prawdomówność tych polityków, którzy co prawda od początku byli przeciwni wpisywaniu parytetów do ustawy, ale wielokrotnie publicznie oświadczali, że udział kobiet w polityce bardzo leży im na sercu. Będą mieli szansę się wykazać przy konstruowaniu partyjnych list kandydatów.

To jednak marna pociecha. Wciąż pozostaje nadzieja, że mobilizacja w Sejmie nastąpi. Zbieranie 100 tysięcy podpisów pod projektem przez wiele tygodni też szło dość ślamazarnie. Ruszyło z kopyta dopiero na ostatniej prostej, kilka dni przed ostatecznym terminem złożenia u marszałka Sejmu list z podpisami. Może taka nasza polska natura, może i w Sejmie prace przyspieszą, gdy wydawać się będzie, że jest za późno. Kolejne posiedzenie komisji poświęcone parytetom zaplanowano na czwartek.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną