Debata prezydencka - co powiedzieli kandydaci
Czterech ważnych kandydatów wzięło udział w debacie zorganizowanej przez TVP. Przeczytaj, co powiedzieli.
Uczestnicy debaty w TVP
Polityka

Uczestnicy debaty w TVP

Wizja prezydentury – czym będzie się różnić od poprzednich?

Bronisław Komorowski – chce prezydentury zgody i porozumienia, bez wyłączania kogokolwiek za nawias patriotyzmu. Prezydentury, która wspiera proces modernizacji.

Jarosław Kaczyński – mamy czas nowego dyskursu politycznego, uspokojenia, a więc będzie wspierał inicjatywy, służące porozumieniu

Grzegorz Napieralski – prezydent rozmowy i dialogu, prezydentura silnie skierowana w stronę Unii Europejskiej i zakorzeniona w europejskich wartościach (w tym – w tolerancji, a także dobrobycie).

Waldemar Pawlak – stawia na innowacje, widzi się jako strażnik ładu gospodarczego, ale z pochyleniem się nad słabszymi. Priorytetem jest silna pozycja naszego kraju w naszym regionie Europy.


SPRAWY WEWNĘTRZNE

Jak radzić sobie z usuwaniem skutków powodzi? Jak zapobiegać katastrofom w przyszłości?

Bronisław Komorowski – twierdzi, że rząd już przeznaczył bezprecedensowe środki na pomoc dla powodzian, zapowiada inicjatywy ustawodawcze.

Jarosław Kaczyński – plan, który już przygotowało Prawo i Sprawiedliwość (pod kierunkiem Grażyny Gęsickiej). Rozwiązania systemowe – za dużo instytucji odpowiada dziś za wodę.

Grzegorz Napieralski – inwestycje w zbiorniki retencyjne, poldery i wały

Waldemar Pawlak – priorytetem dobre przygotowanie służb ratowniczych.


Jak pomóc, aby sądy i egzekucja prawa były skuteczne, a państwo sprawne?

Bronisław Komorowski – inwestowanie w sądy, kontynuowanie prac rozpoczętych w tej kadencji przez PO.

Jarosław Kaczyński – jeszcze raz trzeba się zastanowić nad tym ogromnym problemem, jakim jest m.in. sprawność sądów i egzekwowanie prawa. Tu sytuacja wymaga bardzo dużych zmian.

Waldemar Pawlak – zwolennik zasady pomocniczości.

Grzegorz Napieralski – Zamiast taniego państwa wolę sprawne państwo. Urzędnik ma dobrze zarabiać, aby być skuteczny i miły dla obywatela.


Jaka jest możliwość wyrównania szans edukacyjnych w społeczeństwie?

Jarosław Kaczyński – Inwestycje w przedszkola i żłobki. Do tego zniżki dla studentów i uczniów, prawo studiowania za darmo na kilku kierunkach, rozwój edukacji w regionach.

Waldemar Pawlak – potrzeba przywrócić dobre szkolnictwo zawodowe. Ważna jest współpraca gospodarki z nauką i szkolnictwem.

Grzegorz Napieralski – pakiet 19+, który ma już przygotowane SLD. Studia dostępne dla wszystkich. Inwestycją w przyszłość jest bezpłatność nauki na każdym poziomie edukacji.

Bronisław Komorowski – trzeba pilnować, aby ilość studentów przełożyła się na jakość.


Co piąta para w ma problem z posiadaniem dzieci. Jaki jest stosunek do in vitro i refundacji tego zabiegu?

Waldemar Pawlak – jest to sprawa sumienia, jeśli ustawa o refundacji in vitro przejdzie w Sejmie, powinna być poparta 3/5 głosów, inaczej nie będę jej podpisywał.

Grzegorz Napieralski – in vitro pomaga ludziom, pomóżmy ludziom być szczęśliwymi. Refundujmy in vitro wszystkim.

Bronisław Komorowski – trzeba znaleźć kompromis, uszanować poglądy katolickie części społeczeństwa. Ale również uczucia tych, którzy chcieliby mieć dzieci, a nie mogą.

Jarosław Kaczyński – metoda in vitro – metodą ostatnią, zachowam tu swe katolickie podejście, ale Polsce jest potrzebny wielki program walki z bezpłodnością.

 

GOSPODARKA

Czy i kiedy Polska powinna przyjąć euro?

Grzegorz Napieralski – powinniśmy przyjąć euro, ale na warunkach korzystnych dla Polaków.

Bronisław Komorowski – trzeba przygotować się do tego dobrze, prawdopodobne jest wejście do strefy euro 2015-2016 rok.

Jarosław Kaczyński – euro powoduje wzrost kosztów utrzymania polskich rodzin, a ja jako prezydent będę dbał o kieszenie Polaków, szczególnie tych biedniejszych. Euro tylko wtedy, gdy kieszenie będą bezpieczne.

Waldemar Pawlak – euro wtedy, gdy będzie to korzystne.


Jaka prywatyzacja, w szczególności co ze służbą zdrowia?

Bronisław Komorowski – Nigdy nie byłem za prywatyzacją służby zdrowia.

Jarosław Kaczyński - Nie dla prywatyzacji lasów, energetyki, portów, oraz służby zdrowia.

Waldemar Pawlak – konieczne jest zachowanie różnorodnych form własności.

Grzegorz Napieralski – nie wolno prywatyzować edukacji, sektora obronnego, straży pożarnej, ani służby zdrowia.


Jak zmodernizować polską wieś?

Jarosław Kaczyński – Wieś ma takie samo prawo jak miasta. Ważne jest wykorzystanie środków UE. Trzeba dbać o wieś, tak jak dbał o nią PiS. Trzeba zadbać o dopływ gotówki na wieś, a nie wyciągać po nią ręce (vide próby reformy KRUS).

Waldemar Pawlak – nie należy narzucać na siłę rozwiązań. Polscy rolnicy najlepiej sami już dziś „wyciskają brukselkę”. Ale czas też na innowacyjne technologie, czas przejść na zieloną stronę mocy.

Grzegorz Napieralski – kluczem jest wsparcie edukacji.

Bronisław Komorowski – drogi, dostępny Internet, boiska, „schetynówki”


Jak odblokować polską przedsiębiorczość?

Grzegorz Napieralski – uprościć procedury

Waldemar Pawlak – poprawiać prawo, uprościć je

Bronisław Komorowski – odbiurokratyzować

Jarosław Kaczyński – nie dusić przepisami. Trzeba nawiązać do pakietu Wilczka i do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Obniżyć podatki.POLITYKA ZAGRANICZNA

Jak powinniśmy prowadzić politykę w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego?

Grzegorz Napieralski – mamy złoża gazu i dobrze podpisane kontrakty. Jesteśmy już bezpieczni energetycznie. Trzeba też inwestować w odnawialne źródła energii.

Bronisław Komorowski - Polskie bezpieczeństwo energetyczne jest powiązane z Unią Europejską. Rozwój gazoportu - kierunek prawidłowy, bo jest to niezależne źródło dostaw. Nowoczesna energetyka odnawialna. Ewentualnie elektrownie atomowe.

Jarosław Kaczyński - bezwzględnie potrzebne zróżnicowanie dostawców energii. Warto stawiać na gaz łupkowy - Polska drugą Norwegią.

Waldemar Pawlak - mamy własne złoża węgla, niedoceniane oraz więcej czystych i nowoczesnych technologii.Jaki stosunek do państw nadbałtyckich i partnerów z Białorusi i Ukrainy?

Bronisław Komorowski - warto rozmawiać, jak zakończyć misję w Afganistanie (odpowiedź nie na temat)

Jarosław Kaczyński - możemy im pomagać, mogą się na nas wzorować. Korzystanie z szansy bycia regionalnym liderem to realizacja testamentu Giedroycia, Piłsudskiego i Lecha Kaczyńskiego.

Waldemar Pawlak - Polska musi być liderem regionu.

Grzegorz Napieralski - przyjaciół szukajmy wśród naszych sąsiadów.Czy Polscy żołnierze powinni zostać w Afganistanie?

Wszyscy kandydaci twierdzą, że trzeba zacząć rozmawiać o opuszczeniu Afganistanu, Grzegorz Napieralski będzie do tego dążył jak najszybciej.Strategiczne kierunki polityki zagranicznej?

Bronisław Komorowski - Unia Europejska, Ukraina, pojednanie z Rosją. Nie można przyjąć zasady, że USA zawsze mają jako sojusznik rację. Trzeba umieć stawiać partnerom warunki.

Jarosław Kaczyński - podstawą naszego bezpieczeństwa jest NATO, a podstawą NATO są wciąż Stany Zjednoczone. Oczywiście trzeba też stawiać sojusznikom warunki. Drugi priorytet - Unia Europejska - Berlin, Paryż, Rzym, Madryt. Wykorzystajmy szansę normalizacji stosunków z Rosją.

Waldemar Pawlak - mocna pozycja Polski w regionie to mocna pozycja w UE.W zakresie spraw gospodarczych - kluczowa Unia i Rosja, w zakresie bezpieczeństwa USA. Z nowych kierunków - Chiny.

Grzegorz Napieralski - przyjaciół szukajmy wśród sąsiadów. Musimy doprowadzić do porozumienia z Rosją na wielu poziomach. Stany Zjednoczone - tak, ale musimy być traktowani po partnersku, a nie jak ubogi brat.


EXPOSE - KONCEPCJA PREZYDENTURY - co jest najważniejsze?

Waldemar Pawlak - chcę wzmocnić głos społeczeństwa - w najważniejszych sprawach organizować referendum. Senat powinien stać się izbą samorządową. Podoba mi się celebracja patriotyzmu zwycięskiego.

Grzegorz Napieralski - byłem i jestem przeciwnikiem IV RP. Boję się IV RP. Oddajcie Państwo na mnie głos, a ja powstrzymam Jarosława Kaczyńskiego.

Jarosław Kaczyński - stawiam na patriotyzm rozwoju. Rozwój jest dziś dla Polski najważniejszy. Po tragedii smoleńskiej i powodzi zebrało się dużo pozytywnej energii, która powinna też zmienić polską politykę. Abyśmy mogli rozmawiać o ważnych dla Polski sprawach, ale jednocześnie pięknie się różnić, szanować i w końcu znaleźć kompromis.

Bronisław Komorowski - W ciągu 21 lat wolnej Polski osiągnęliśmy bardzo wiele. Teraz zasadniczym celem jest dogonienie peletonu krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o rozwój gospodarczy i płace. To od nas zależy, czy w imię nowoczesnego patriotyzmu dalej będziemy zmieniać Polskę. IV RP była nieporozumieniem. A na marginesie - Grzegorz Napieralski, który boi się IV RP, ma z nią sojusz w TVP.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną