DEBATA: Jaka Polska 2020?
Intelektualiści, artyści i politycy przewidują, jak będzie wyglądał nasz kraj za 10 lat.
Polityka.pl

DEBATA: Jaka będzie Polska w 2020 r. Czekamy na Państwa opinie na forum >>

Zaczyna się rok 2011, a więc druga dekada XXI wieku. U jej progu redakcja serwisu POLITYKA.PL zapytała kilkunastu wybitnych Polaków o to, jak według nich będzie wyglądał nasz kraj w końcu dekady, czyli 2020 roku. Jakie wyzwania nas czekają? Jakie problemy musimy przezwyciężyć? Co nam się uda, a co może skończyć się porażką? Jakie będzie miejsce Polski w Europie i w świecie? Na naszą ankietę odpowiedzieli politycy, naukowcy, przedsiębiorcy i artyści.

Zdaniem Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, wszystko zależy od tego, jaki będzie kształt polskiej polityki. - Jeśli zwycięży w niej duch konfrontacji, wojny polsko-polskiej, to zmiany mogą być niewielkie, zupełnie nieadekwatne do otwierających się możliwości. Jeśli główni gracze naszej polityki będą mieli ręce zaciśnięte w pięści, to zabraknie im energii i ochoty do zmierzenia się z rzeczywistymi problemami naszego kraju – pisze Prezydent. Jednocześnie, zachęca aby „marzyć i wierzyć”, bo ufa, że potrafimy się zjednoczyć i wspólnie pracować, aby Polska trafiła do czołówki krajów UE.

Z kolei Janusz Palikot, polityk, przedsiębiorca i filozof, przewiduje, że - wychodząc wreszcie z wieku dziecięcego - staniemy się  krajem zbliżonym do nowoczesnych państw Zachodu. To pozwoli nam z dystansu spojrzeć na wiele spraw, między innymi na katastrofę smoleńską czy emigrantów (których będzie przybywać). Zmiany zmiotą ze sceny politycznej zarówno Kaczyńskiego, jak i Tuska. - Z ich retoryką będą wyglądali wtedy po prostu śmieszne – przewiduje Palikot.

Jeszcze dalej w swych przewidywaniach politycznych idzie dr Andrzej Wajs, filozof. - W 2020 roku klasy polityczne, partie, elity władzy – wszystko to będzie w zaniku. Państwo będzie miało wyłącznie funkcję regulacyjną – pisze. Jego zdaniem główna zmiana będzie dotyczyć mentalności – dzięki internetowi większa część komunikacji międzyludzkiej będzie się odbywać poprzez urządzenia elektroniczne, zaś społeczeństwo podzieli się na zatomizowane grupki, skupione wokół własnych spraw i problemów. - Zupełnie nowy wymiar zyska pojęcie patriotyzmu. Nie trzeba będzie ginąć za Ojczyznę, trzeba będzie dla niej mądrze, zgodnie pracowaćtwierdzi z kolei Zbigniew Niemczycki, przedsiębiorca.

Prof. Krzysztof Rybiński przewiduje, że kierowana sondażami polityka gospodarcza rządu doprowadzi do kryzysu ekonomicznego, inflacji i zapaści ekonomicznej Polski. W swej wizji opisuje, jak w 2020 roku wysiada na Dworcu Centralnym i podróżuje przez pogrążoną w ciemnościach stolicę (ciągły brak prądu), otoczony przez zgraję emerytów-żebraków.

Dwie ankietowane przez nas kobiety przewidują renesans żeńskiej płci. Według prof. Magdaleny Środy wprowadzony zostanie wreszcie 50-proc. parytet w dostępie do wszystkich funkcji publicznych dla kobiet i mężczyzn. Rząd zaś stworzą same kobiety – i prof. Środa proponuje nawet jego skład. Z kolei pisarka Manuela Gretkowska uważa, że kobiety same zdobędą większość – jako główne postaci polskiego życia publicznego w 2020 roku wymienia Kasię Tusk, Aleksandrę Kwaśniewską, Martę Kaczyńską i finansową potentatkę: Alicję Bachledę-Curuś.

- Zauważalnie przybędzie burz. Częściej usłyszymy o trąbach powietrznych i gradobiciach, ale także o śnieżycach, które też są następstwem nadmiaru energii w atmosferze. Coraz silniejsze lokalne ulewy będą zagrażać powodziami. Równie prawdopodobne będą długotrwałe susze, zwłaszcza wiosenneprzewiduje dr Witold Lenart, klimatolog. Na to jednak sami Polacy nie mają wielkiego wpływu – globalne zmiany klimatyczne to problem ponadnarodowy.

Wśród ankietowanych intelektualistów wielu jest profesorów akademickich, nie dziwi więc, że stan nauki w Polsce budzi ich szczególną troskę. Prof. Roman Juszkiewicz – wybitny kosmolog - zauważa, że już dziś na rozwój nowoczesnej nauki przeznaczamy 0,3-0,5 proc. PKB, podczas gdy powinniśmy ok. 3 proc. - Może jednak zmądrzejemy? I dojdziemy do wniosku, że szkoły i biblioteki są ważniejsze od stadionów, a jakość życia ważniejsza od prostackiej maksymalizacji zysku – nie traci nadziei prof. Juszkiewicz.

Nie brak też pomysłów oryginalnych. Wokalistka Kora oraz Kamil Sipowicz przewidują, że już wkrótce polskie prawo nie będzie zakazywało sadzenia konopi. Uprawa tej nowej rośliny stanie się istotną gałęzią rolnictwa i gospodarki, gdyż będzie się z niej produkować m.in. papier, liny, lekarstwa i olej konopny (cenne ekologiczne paliwo).

Zaś Kuba Wojewódzki, dziennikarz, prezenter i satyryk, przewiduje, że już w 2020 roku ukończymy budowę inwestycji na euro 2012. - W 2020 roku Jarosław Kaczyński w PiS pozostaje sam. Wyrzucił wszystkich, po wszystkich przegranych wyborach. Sfrustrowany, zapowiedział wyrzucenie z partii wnuczka Joachima Brudzińskiego, który narodzi się dopiero za dwa lata! Czasem, w chwili wzburzenia, prezes wyrzuca i siebie. Potem w Magdalence, mateczniku wszystkich spiskowców, sam ze sobą negocjuje powrót – pisze w swej prognozie Kuba Wojewódzki.


- - - - - -

Prognozy wszystkich autorytetów, które wzięły udział w projekcie Polska 2020, prezentujemy w tym dziale: WWW.POLITYKA.PL/POLSKA2020

Zachęcamy również do Debaty – jaka będzie Polska w 2020 r. Czekamy na Państwa opinie na forum >>

Polecamy również doroczny konkurs POLITYKI z nagrodami - zostań prorokiem we własnym kraju, czyli jak się skończy 2011 rok >>

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną