Rozmowa z Michałem Kamińskim, eurodeputowanym

Co PiS może, co Tusk musi
O referendum w Warszawie, taktykach spin doktorów i szansach Gowina - mówi Michał Kamiński.
Michał Kamiński w latach 2004–07 i od 2009 r. poseł do Parlamentu Europejskiego z listy PiS. Odszedł z partii jesienią 2010 r.
Leszek Zych/Polityka

Michał Kamiński w latach 2004–07 i od 2009 r. poseł do Parlamentu Europejskiego z listy PiS. Odszedł z partii jesienią 2010 r.

Janina Paradowska: – Niewiele ponad rok temu wydał pan książkę, której tytuł brzmiał zdecydowanie – „Koniec PiS-u”. I co teraz? Przygotowuje pan nową pod hasłem: przepraszam, pomyliłem się?
Michał Kamiński: – Nadal podtrzymuję swoją tezę, że Prawo i Sprawiedliwość skończyło się jako partia realnego sporu o władzę w Polsce. I niewiele wskazuje na to, bym się mylił. Prowadzenie przez PiS w sondażach, co wywołuje nastrój triumfalizmu w tej partii, bierze się przede wszystkim z dużego spadku notowań Platformy. W 2011 r. na PiS zagłosowało trochę ponad 29 proc. wyborców, dziś w sondażach partia ta ma 30–31 proc. poparcia, co w zestawieniu z PO, która spadła na 25–26 proc., tworzy przewagę, ale do realnej władzy droga jest daleka, tym bardziej że wcale nie zmieniła się zdolność czy raczej niezdolność koalicyjna tej partii.

Czyli nadal szklany sufit, mimo tylu zabiegów o nowego, bardziej centrowego wyborcę?
Wydaje się, że spin doktorzy PiS dobrze rozeznali problem tego ugrupowania. Jeśli prześledzimy ich strategię w ostatnim roku (z wyłomem właściwie jednym, na tzw. aferę trotylową), to – jak sądzę – przyjęli oni do wiadomości, że PiS nowych wyborców nie będzie już zdobywało. Nie widać już miejsc, z których ta partia mogłaby czerpać.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną