„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

„Aram” – dokument o Arkadiuszu Rybickim

materiały prasowe
Arkadiusz Rybicki działał politycznie i społecznie. Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Już 2 października w warszawskim kinie Muranów odbędzie się specjalny pokaz poświęconego mu filmu dokumentalnego „Aram”.
Wikipedia

Arkadiusz Rybicki, dla znajomych Aram, prowadził równolegle działalność polityczną i społeczną. Skończył historię na Uniwersytecie Gdańskim, ale od zawsze ciągnęło go do polityki: duch opozycjonisty odzywał się w nim od wczesnej młodości, jako 17-latek nawoływał do walki o niepodległość. W latach 70. wydawał i redagował nielegalne pismo „Bratniak”. Współorganizował Ruch Młodej Polski, uczestniczył w wydarzeniach Sierpnia 1980. Przewodził sekretariatem Lecha Wałęsy, po 1989 r. był jednym z jego najważniejszych doradców. W rządzie Jerzego Buzka pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W połowie lat 90. zajmował się nawet produkcją filmową i telewizyjną. Od 2005 r. zasiadał w ławach poselskich Platformy Obywatelskiej. 

Rybicki był też znany z działań na rzecz osób z autyzmem (na autyzm choruje jego syn). Walczył na kilku frontach. Po pierwsze, razem z żoną Małgorzatą Rybicką założył funkcjonujący do dziś Ośrodek Szkolno-Terapeutyczny dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku. Po drugie, po podjęciu posady w Sejmie współkoordynował prace Parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu. 

W 1980 r. Arkadiusz Rybicki i Maciej Grzywaczewski spisali 21 postulatów strajkujących robotników Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Słynna tablica trafiła do Centralnego Muzeum Morskiego i jest uznawana za jeden z jego cenniejszych eksponatów. Decyzją sekretarza generalnego UNESCO z 16 października 2003 r. tablice, wraz z solidarnościowymi archiwaliami przechowywanymi w warszawskim Ośrodku Karta, zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO „Pamięć Świata”. Podczas konferencji programowej, która odbyła się w Gdańsku w dniach 28–31 sierpnia 2003 r., tablice z postulatami sierpniowymi uznano za „jeden z najważniejszych dokumentów XX wieku”.

„Spokojny, skromny, zawsze życzliwy i chętny do pomocy. Intelektualista i wielki erudyta. Człowiek który zawsze dyskutował merytorycznie i starał się zrozumieć rację drugiej strony” – wspominała w POLITYCE Agnieszka Mazurczyk.

Arkadiusz Rybicki zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Aram

Premiera filmu „Aram”, dokumentu poświęconego Arkadiuszowi Rybickiemu, odbyła się 30 sierpnia 2014 r. przy okazji otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Można go było obejrzeć również w Gdyni: podczas Festiwalu Filmów Fabularnych (12 września) oraz Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" (16 września). Dokument zostanie pokazany 2 października o godz. 20.00 w warszawskim kinie Muranów. Na listopad planowana jest premiera telewizyjna (TVP1).

Film w reżyserii (i według scenariusza) Krzysztofa Talczewskiego został wyprodukowany przez Fundację im. Arkadiusza Rybickiego i Balt Media spółka z o.o. w koprodukcji z Europejskim Centrum Solidarności, Telewizją Polską SA.

Powstał przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wpłat od darczyńców prywatnych. Produkcję wsparli prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni. 

„Film ma być barwny i różnorodny, bo życie Arama było barwne i różnorodne” – mówią twórcy. Niżej zapowiedź:

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
01.11.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną