Kraj

Bronisław Komorowski ogłasza swój start w wyborach prezydenckich

Prezydent.pl / Flickr CC by 2.0
Zamierzam ubiegać się ponownie o wybór na urząd prezydenta – ogłosił urzędujący prezydent w czwartek kilka minut po godzinie 12.

Zachęcają mnie do tego wysokie oceny mojej pracy i społeczna akceptacja, która ma ponadpartyjny charakter mówił prezydent, ogłaszając decyzję o kandydowaniu. Wcześniej stwierdził, że praca dla Polski to „wielki zaszczyt i wielki obowiązek”. Podziękował Polakom za zaufanie i tym, którzy go wspierali, tym, którzy chcieli iść z nim „środkiem polskiej drogi”.

Wzmocnienie bezpieczeństwa i Polski w świecie, wsparcie młodego pokolenia, utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki, działania na rzecz przełamania kryzysu demograficznego, praca na rzecz osiągnięcia tych celów stanowi główną motywację mojej decyzji – mówił prezydent.

 –  Dziś stawiam się do państwa dyspozycji, do dyspozycji moich rodaków. Mam nadzieję, że kampania wyborcza będzie przebiegała na zasadach wzajemnego szacunku i troski o Polskę. Jak mówił Tadeusz Mazowiecki, można się różnić, spierać, ale nie wolno się nienawidzić  przypomniał.

W piątek poparcia Bronisławowi Komorowskiemu ma udzielić Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Podczas wtorkowej rozmowy z Janiną Paradowską w Radiu TOK FM prezydent przyznał, że pojawi się na tym spotkaniu i zabierze głos. – Myślę, że to będzie ten moment, kiedy trzeba będzie powiedzieć coś więcej od tego, że chciałbym kontynuować ten model prezydentury, który – jak widać – zyskał zaufanie i zrozumienie polskiej opinii publicznej. Trzeba będzie w poszczególnych odsłonach mówić o sprawach, które nas czekają – mówił prezydent.

Do 26 marca poznamy już wszystkich kandydatów, którzy będą startować w wyborach. Do tego dnia komitety wyborcze mają czas na zgłaszanie kandydatów do PKW wraz ze 100 tys. podpisów. Niektórych, zwłaszcza reprezentantów mniejszych ugrupowań, może to wyeliminować z wyścigu o fotel prezydenta. Pierwsza tura odbędzie się 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie otrzyma wtedy ponad 50 proc. głosów, potrzebna będzie druga. Odbędzie się ona 24 maja i wezmą w niej udział dwaj kandydaci, którzy uzyskali najlepsze wyniki w turze pierwszej.

Do tej pory chęć kandydowania w wyborach prezydenckich zadeklarowali m.in.: Grzegorz Braun, Andrzej Duda (PiS), Anna Grodzka (Zieloni), Adam Jarubas (PSL), Janusz Korwin-Mikke (kandydat nowo powstałej partii KORWiN), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Magdalena Ogórek (SLD), Janusz Palikot (Twój Ruch), Adam Słomka (Niezłomni).

Według prognoz POLITYKI Insight Bronisław Komorowski ma szansę na 52 proc. głosów, a jego główny rywal Andrzej Duda na 31 proc.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną