Kopacz na Konwencji PO: Przepraszamy za błędy i walczymy o zwycięstwo
W pierwszej kolejności zajmiemy się pracą, przez cztery miesiące znajdziemy skuteczne rozwiązanie na umowy śmieciowe – mówiła premier Ewa Kopacz na konwencji w PO.
Jacek Marczewski/Agencja Gazeta

W stołecznej Arenie Ursynów, w której zebrało się kilka tysięcy działaczy Platformy Obywatelskiej, premier Ewa Kopacz przedstawiła zręby nowego programu, który w całości zostanie zaprezentowany na początku września.

Najważniejsze punkty przemówienia premier:

* W pierwszej kolejności zajmiemy się pracą, przez cztery miesiące znajdziemy skuteczne rozwiązanie na umowy śmieciowe. Będziemy podnosić systematycznie płacę minimalną przez kolejne cztery lata. Chcemy dać młodym Polakom szansę na dobry start w dorosłe życie.

* Często słyszę, że rządy PO obroniły Polskę przed kryzysem, mamy jeden z największych wzrostów gospodarczych w tej chwili w Europie, powstały tysiące kilometrów pięknych dróg i autostrad, nasze miasta wypiękniały, zbudowaliśmy orliki i daliśmy polskim rodzinom najdłuższe w Europie urlopy rodzicielskie. To wszystko prawda, tylko że to był nasz obowiązek.

* Rządzimy prawie osiem lat i trochę nazbierało się błędów. Niektórzy z nas po prostu zawiedli. Przyznaję to, przyznajemy to, i przepraszamy. Przepraszamy i z pokorą przyjmujemy każdy głos niezadowolenia i krytyki. W każdy z tych głosów wsłuchiwać się będziemy bardzo szczególnie.

* Młodzi ludzie to niewykorzystana siła PO. Teraz to oni siedzą w pierwszych rzędach. To jest nasza przyszłość. Ale chcę, żeby to była nasza teraźniejszość. Chcę przyspieszenia. W każdej małej miejscowości, gminie znajdziecie młodych zdolnych ludzi chętnych ciężko pracować dla Polski.

* Jeżeli ktoś naprawdę chce na początku wszystko zburzyć, a dopiero potem budować od nowa, to nie proponuje wam dobrej zmiany, proponuje wam katastrofę. Prawdziwa zmiana to zmiana odpowiedzialna, zmiana na lepsze, zmiana bez złych emocji, zmiana bez przekonania o własnej nieomylności.

* Panie prezesie Kaczyński, wzywam pana do debaty jako szefa PiS. Jeżeli pan wyśle na tę rozmowę panią Beatę Szydło, oczywiście, będę rozmawiała. Jeśli przyjdziecie obydwoje, też będę z wami rozmawiała.

Priorytety kampanii

Premier ogłosiła również skład Zespołu Programowego, który ma zająć się opracowaniem programu w dziesięciu najważniejszych dla PO i rządu obszarach. Są nimi:

Podatki i gospodarka: Janusz Lewandowski
Polityka miejska: Hanna Zdanowska
Wieś: marszałek Marek Sowa
Szkoła: Zofia Ławrynowicz
Młodzi: Agnieszka Pomaska
Polityka europejska: Rafał Trzaskowski
Polityka senioralna: Elżbieta Achinger
Służba zdrowia: prof. Marian Zembala
Rodzina: Urszula Augustyn
Bezpieczeństwo: Tomasz Siemoniak

Punkt zwrotny?

Przed Ewą Kopacz na scenie wystąpili nowi ministrowie w jej rządzie: zdrowia Marian Zembala i sportu Adam Korol. Mówili, że do sukcesu w wyborach potrzebna jest ciężka praca wszystkich. – Wierzę w liderkę naszej drużyny, panią premier Ewę Kopacz – mówił Korol. Wielki entuzjazm wśród działaczy PO wywołało przemówienie Jarosława Wałęsy, nowszego szefa Instytutu Obywatelskiego, think-tanku PO, który nawoływał do powrotu do partyjnych korzeni –  obywatelskości.

Politycy PO mówią, że zjazd ma być nowym otwarciem ich formacji. W mediach społecznościowych ludzie PO promowali te konwencję hasłem „punkt zwrotny”.

Przed budynkiem Areny Ursynów, w którym odbywała się konwencja PO, kilkudziesięciu przedstawicieli partii KORWiN, Ruchu Narodowego, UPR, Obozu Narodowego-Radykalnego i Partii Libertariańskiej protestowało przeciwko rządom PO pod hasłem „Zakopać Platformę”. Lider Partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke przypomniał, że wiele partii w historii upadało i to samo czeka Platformę.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną