Upalnie w całym kraju – gdzie należy zachować szczególną ostrożność?
W wielu miejscach Polski termometr wskaże 30 stopni Celsjusza. IMGW wydał w związku z tym ostrzeżenia pogodowe – dotyczące już wszystkich rejonów kraju.
.
KŻ/IMGW/Polityka

.

(powiększ mapę)

W zasadzie w każdym województwie obowiązuje już alarm pogodowy – wskazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Do Polski dotarło suche powietrze znad Sahary, termometr wskaże nawet 30 stopni Celsjusza. Fale upałów to jednak niewyłącznie powód do entuzjazmu – mogą się okazać zabójcze, i to dla wszystkich grup wiekowych.

IMGW ogłosiło alerty pogodowe I, II i III stopnia – od stosunkowo najmniej dotkliwych po najdotkliwsze. Najcieplej – i najniebezpieczniej – będzie w Polsce zachodniej.

Alert I stopnia: 4–6 lipca, północ kraju (województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz podlaskie)

Upały grożą stratami materialnymi i mogą zagrażać życiu. Zaleca się ostrożność, zaniechanie wykonywania obciążających zadań (zwłaszcza pod gołym niebem). IMGW radzi ponadto, by śledzić komunikaty pogodowe i nie narażać się bez potrzeby.

Alert II stopnia: 4–8 lipca, Polska centralna i południowo-wschodnia (województwa mazowieckie, lubelskie, łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie oraz podkarpackie)

Straty materialne można ponieść dużo większe, upały bardziej też zagrażają zdrowiu i życiu. „Niebezpieczne zjawiska [w tym wypadku fale upałów – red.] w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności” – podaje IMGW. I tradycyjnie zaleca ostrożność.

Alert III stopnia: 3–8 lipca, Polska zachodnia (województwa zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie, dolnośląskie oraz opolskie)

IMGW: „Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia”. Odradza się podejmowanie jakiejkolwiek czynności, jeśli wymagałaby ekspozycji na słońce. W tym wypadku zaleca się jeszcze większą ostrożność. Nim zechcemy opuścić mieszkanie czy dom – radzi IMGW – powinniśmy prześledzić komunikaty pogodowe.

Nie należy zatem wychodzić z domu bez potrzeby – zwłaszcza w porach najwyższych temperatur. W trosce o siebie nie zapominajmy też o naszych czworonożnych.

*

Czytaj także:
Upały to niekoniecznie powód do radości
Które kraje najlepiej zniosą zmiany klimatyczne, a które najgorzej

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną