Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

KOD rozdał Polakom konstytucję w rocznicę jej uchwalenia

Agencja Gazeta
Pikiety odbyły się w kilku polskich miastach. W ich trakcie zbierano podpisy pod przygotowanym przez KOD projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Obowiązującą dziś konstytucję uchwalono 2 kwietnia 1997 roku – równo 19 lat temu. Prace nad ustawą zasadniczą trwały od 1989 roku, nad jej ostateczną wersją pracowała powołana w 1992 roku Komisja Konstytucyjna. Uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe pięć lat później, zyskała poparcie społeczeństwa, wyrażone w referendum z 25 maja 1997 roku.

I na tę okoliczność – uchwalenia konstytucji – KOD i jego zwolennicy pikietowali dziś w całym kraju. W Warszawie na przykład pod hasłem „Beata, drukuj ten wyrok”. Demonstracje odbyły się we Wrocławiu, w Krakowie, Częstochowie, Poznaniu, Kielcach, Katowicach, Olsztynie i Zielonej Górze. W ich trakcie zbierano podpisy pod projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przygotowanym przez KOD. „Zachowaj spokój i broń demokracji” – postulują jego członkowie, co dzień na swych stronach i w mediach społecznościowych odliczając dni, jakie mijają od wydania wyroku przez TK, wciąż nieopublikowanego przez rząd.

Pikiety miały charakter po trosze edukacyjny – w Zielonej Górze odczytano konstytucję, egzemplarze ustawy zasadniczej otrzymali uczestnicy demonstracji w Poznaniu. W Warszawie konstytucję wolontariusze rozdali we wszystkich dzielnicach. Egzemplarz można było otrzymać w centralnych punktach miasta, na przykład przy stacjach metra (Służew, Pole Mokotowskie), przy Galerii Mokotów, na rynku Starego Miasta, przy rondzie Wiatraczna, na rogu alei Krakowskiej i Hynka, przy CH Factory.

W pikietach wzięli udział członkowie Nowoczesnej. – To są takie akcje dla mieszkańców, podczas których mówimy, dlaczego konstytucja jest ważna oraz że każdy obywatel Polski powinien znać konstytucję – wyjaśniła w portalu „The Times” posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus. Akcję nazwała „latającym uniwersytetem”.

Ciąg dalszy świętowania – w niedzielę, 3 kwietnia. Zwolennicy KOD biegli m.in. w półmaratonie warszawskim, spacerowali i demonstrowali. Oto szczegółowy plan wydarzeń (ze strony internetowej KOD):

Warszawa, g. 10–14. KODerzy pobiegli w półmaratonie warszawskim, a ci, którzy biec nie mogli, kibicowali biegnącym. Trasa biegu wiodła ze Śródmieścia przez Stare Miasto, most Gdański, Pragę Północ, most Świętokrzyski, Solec, Łazienki… Meta znajdowała się na pl. Trzech Krzyży.

Gdańsk Oliwa, g. 12–15. Spacer z KOD. To już piąty nasz wspólny spacer – tym razem spacerowaliśmy po Starej Oliwie. Przewodnikiem był znawca Starej Oliwy, autor cyklu artykułów o tej dzielnicy, gdański radny i szef oliwskiego koła PO – Wojtek Stybor.

Wrocław, g. 12–15. Pl. Solny – marsz KOD w obronie Trybunału Konstytucyjnego. W marszu wzięli udział członkowie zarządu KOD oraz przedstawiciele młodego KOD z całej Polski.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną