„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Czy ekshumacje to cyniczna gra Kaczyńskiego wymierzona w Macierewicza?

Wyniki ponownej sekcji zwłok pary prezydenckiej mogą być sygnałem walki frakcji w PiS. Wyniki ponownej sekcji zwłok pary prezydenckiej mogą być sygnałem walki frakcji w PiS. ppor. Robert Suchy / Ministerstwo Obrony Narodowej
Wyniki ponownej sekcji zwłok pary prezydenckiej mogą być sygnałem walki frakcji w PiS – mówił Jacek Żakowski w Poranku TOK FM.

Dziś na Wawelu odbędzie się ponowny pogrzeb pary prezydenckiej. W uroczystości udział wziąć miała jedynie najbliższa rodzina, jednak oprócz Jarosław Kaczyńskiego i Marty Kaczyńskiej obecni będą również prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

Ponowny pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich jest wynikiem kontrowersyjnej decyzji o ekshumacji 82 ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Sarkofag pary prezydenckiej został otwarty jako pierwszy, a ciała zostały poddane ponownej sekcji zwłok. Jej wyniki wykazały jednak, że prezydent i prezydentowa zmarli w wyniku obrażeń typowych dla wypadków komunikacyjnych.

Jak komentował w Poranku radia TOK FM Jacek Żakowski, wyniki sekcji mogą być dużym ciosem dla zwolenników teorii głoszonych przez Antoniego Macierewicza:

Wygląda na to, że Zbigniew Ziobro za akceptacją Jarosława Kaczyńskiego zadał druzgocący cios Macierewiczowi – mówił Żakowski. – Czy oznacza to walkę o władzę frakcji w PiS?

Jak zauważył Wiesław Władyka, w skład ekipy patomorfologów wchodzą osoby o bardzo solidnym dossier, pochodzące z szanowanych ośrodków badawczych: – Możemy mieć nadzieję, że ekshumacje zostaną przeprowadzone rzetelnie i pod kontrolą interesu politycznego PiS. Więc jeżeli patomorfolodzy występują z taką diagnozą, to możemy domyślać się, że jest to precyzyjny cios wymierzony w Antoniego Macierewicza.

PiS bez Antoniego Macierewicza? 

Z drugiej strony Wiesław Władyka zastrzegał, że nie należy wyciągać zbyt daleko idących wniosków, i przypominał, że jak do tej pory Antoni Macierewicz potrafił wyjść bez szwanku z niemal każdej sytuacji. Z wnioskiem tym zgodził się Tomasz Wołek:

Nawet obecna porażka koncepcji Macierewicza nie zmieni w niczym sytuacji – przekonywał Wołek. – W obozie PiS Jarosław Kaczyński nigdy nie zetknął się z osobowością tak silną jak Antoni Macierewicz. On nie jest zawodnikiem byle jakim i skłonny jestem sądzić, że niezależnie od tego, co wykażą wyniki ponownych sekcji, „paliwo smoleńskie” będzie sączyło się niepowstrzymanie, kropla po kropli, przez całe lata.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama