Kraj

Kim jest Robert Grey, wiceminister, którego odwołano ze względu na współpracę ze służbami USA?

Robert Grey Robert Grey Karolina Siemion-Bielska/MSZ / Flickr CC by 2.0
Grey zaczął pracować w MSZ w październiku. Był odpowiedzialny za dyplomację ekonomiczną oraz politykę amerykańską i azjatycką.

Robert Grey, wiceminister spraw zagranicznych, został pilnie odwołany, bo zataił fakt współpracy ze służbami USA, mimo że był o to pytany – podaje „Gazeta Wyborcza”. Informację o jego zwolnieniu potwierdziła rzeczniczka MSZ Joanna Wajda.

Kim jest Robert Grey?*

Robert Ethan Grey zaczął pracować w MSZ w październiku. Był odpowiedzialny za dyplomację ekonomiczną oraz politykę amerykańską i azjatycką.

Grey urodził się w Rawie Mazowieckiej jako Robert Piotr Grygiełko. Jako kilkulatek wyjechał z rodzicami do USA. Studiował na trzech uniwersytetach: filozofię i socjologię w University of Massachusetts oraz stosunki międzynarodowe, specjalizacja rządy i prawo w New School University w Nowym Jorku. Udało mu się to mimo tego, że – jak pisał w listopadzie „Fakt” – „jego ojciec pracował jako krawiec, a matka była bezrobotna”, a studia na trzech amerykańskich uniwersytetach trzeba było płacić olbrzymie sumy. 

Był regionalnym doradcą legislacyjnym w Senacie stanu Massachusetts. Spędził rok w Afryce, gromadząc materiały o skuteczności partnerstw z organizacjami międzynarodowymi i ONZ. W Kambodży badał przestrzeganie praw człowieka. Pracował w firmie Putnam Investments w Bostonie.

W latach 2005–2008 pracował w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, gdzie kierował Biurem ds. Partnerstw. Od 2008 do 2010 r. był dyrektorem zarządzającym ds. partnerstw World BPO Forum przy współpracy ONZ.

W Polsce pracuje od 6 lat. W latach 2010–2013 był dyrektorem ds. stosunków międzynarodowych i partnerstw Instytutu Studiów Wschodnich i Forum Ekonomicznego w Krynicy, a w latach 2012–2013 doradcą Zarządu Polskiego Holdingu Obronnego/Grupy Bumar.

Od 2013 do 2014 r. pełnił funkcję dyrektora ds. komunikacji i relacji zewnętrznych Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie był dyrektorem operacyjnym i członkiem zarządu funduszu venture capital Xplorer Fund w Warszawie, a także prezesem zarządu Fundacji Globe Forum.

*Informacje pochodzą z oficjalnej notki biograficznej Greya ze strony polskiego MSZ.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama