Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Kim jest Robert Grey, wiceminister, którego odwołano ze względu na współpracę ze służbami USA?

Robert Grey Robert Grey Karolina Siemion-Bielska/MSZ / Flickr CC by 2.0
Grey zaczął pracować w MSZ w październiku. Był odpowiedzialny za dyplomację ekonomiczną oraz politykę amerykańską i azjatycką.

Robert Grey, wiceminister spraw zagranicznych, został pilnie odwołany, bo zataił fakt współpracy ze służbami USA, mimo że był o to pytany – podaje „Gazeta Wyborcza”. Informację o jego zwolnieniu potwierdziła rzeczniczka MSZ Joanna Wajda.

Kim jest Robert Grey?*

Robert Ethan Grey zaczął pracować w MSZ w październiku. Był odpowiedzialny za dyplomację ekonomiczną oraz politykę amerykańską i azjatycką.

Grey urodził się w Rawie Mazowieckiej jako Robert Piotr Grygiełko. Jako kilkulatek wyjechał z rodzicami do USA. Studiował na trzech uniwersytetach: filozofię i socjologię w University of Massachusetts oraz stosunki międzynarodowe, specjalizacja rządy i prawo w New School University w Nowym Jorku. Udało mu się to mimo tego, że – jak pisał w listopadzie „Fakt” – „jego ojciec pracował jako krawiec, a matka była bezrobotna”, a studia na trzech amerykańskich uniwersytetach trzeba było płacić olbrzymie sumy. 

Był regionalnym doradcą legislacyjnym w Senacie stanu Massachusetts. Spędził rok w Afryce, gromadząc materiały o skuteczności partnerstw z organizacjami międzynarodowymi i ONZ. W Kambodży badał przestrzeganie praw człowieka. Pracował w firmie Putnam Investments w Bostonie.

W latach 2005–2008 pracował w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, gdzie kierował Biurem ds. Partnerstw. Od 2008 do 2010 r. był dyrektorem zarządzającym ds. partnerstw World BPO Forum przy współpracy ONZ.

W Polsce pracuje od 6 lat. W latach 2010–2013 był dyrektorem ds. stosunków międzynarodowych i partnerstw Instytutu Studiów Wschodnich i Forum Ekonomicznego w Krynicy, a w latach 2012–2013 doradcą Zarządu Polskiego Holdingu Obronnego/Grupy Bumar.

Od 2013 do 2014 r. pełnił funkcję dyrektora ds. komunikacji i relacji zewnętrznych Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie był dyrektorem operacyjnym i członkiem zarządu funduszu venture capital Xplorer Fund w Warszawie, a także prezesem zarządu Fundacji Globe Forum.

*Informacje pochodzą z oficjalnej notki biograficznej Greya ze strony polskiego MSZ.

Reklama
Reklama