Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wacław Berczyński podał się do dymisji. Niedawno przyznał, że to on „wykończył caracale”

Dr Wacław Berczyński Dr Wacław Berczyński Grazyna Myslinska / Forum
14 kwietnia Berczyński udzielił wywiadu „Dziennikowi Gazecie Prawnej", w którym wygłosił słynne już zdanie: „To ja wykończyłem caracale”.

Dr Wacław Berczyński, szef podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej przy MON, złożył w ministerstwie pismo z rezygnacją – taką informację podał PAP za portalem wPolityce.pl. 

Antoni Macierewicz poinformował na Twitterze, że rezygnacja została przyjęta, a stanowisko Berczyńskiego przejmie Kazimierz Nowaczyk.

„To ja wykończyłem Caracale”

14 kwietnia Berczyński udzielił wywiadu „Dziennikowi Gazecie Prawnej", w którym wygłosił słynne już zdanie: „To ja wykończyłem caracale”. Tłumaczył wtedy, że przekonał do tego szefa MON Antoniego Macierewicza. MON tego samego dnia wydał komunikat, że wypowiedzi dr. Berczyńskiego „nie mają żadnego związku z prowadzonymi i zakończonymi umowami offsetowymi ws. kontraktu na zakup caracali”.

PO uznała słowa Berczyńskiego za przyznanie się do działań nielegalnych i do tego, że powodem decyzji nie były – podawane oficjalnie jako przyczyna rezygnacji – kwestie offsetowe. Platforma chciała, by sprawą zajęła się prokuratura lub komisja śledcza.

Kim jest Wacław Berczyński

Berczyński pracę przy sprawie katastrofy smoleńskiej rozpoczął w poprzedniej kadencji Sejmu. Był wtedy ekspertem zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza.

Po wyborach w 2015 r. został szefem podkomisji MON ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. W 7. rocznicę katastrofy przedstawił ustalenia podkomisji, że przyczyną katastrofy był „wybuch bomby termobarycznej".

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną