Wojna Dudy z Macierewiczem. Prezydent nie wręczy nominacji generalskich
Prezydent zdecydował, że 15 sierpnia nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych.
Nominacje generalskie nadaje prezydent na wniosek ministra obrony narodowej
Mateusz Wlodarczyk/Forum

Nominacje generalskie nadaje prezydent na wniosek ministra obrony narodowej

„Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podjął decyzję, że 15 sierpnia br. nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

W informacji podano również powody tej dość zaskakującej decyzji: „W ocenie Prezydenta, trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich”.

Wyrażono też oczekiwanie Andrzeja Dudy, że „w ramach współpracy Biura Bezpieczeństwa Narodowego z Ministerstwem Obrony Narodowej rozwiązania dotyczące systemu kierowania i dowodzenia zostaną wypracowane w najbliższym czasie, co pozwoli na podjęcie stosownych decyzji kadrowych”.

Informacja o decyzji Andrzeja Dudy pojawiła się również na Twitterze.

To się nie zdarzało: Święto wojska bez nominacji

15 sierpnia obchodzone jest święto Wojska Polskiego. Wprowadzone ustawą Sejmu z 1992 r. na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej w 1920 roku.

Nominacje generalskie nadaje prezydent na wniosek ministra obrony. Jednak relacje między Andrzejem Dudą, a Antonim Macierewiczem są ostatnio bardzo chłodne, wręcz lodowate. Stąd zapewne taka właśnie decyzja prezydenta, że w tym roku, wyjątkowo nie będzie wręczał 15 sierpnia nominacji generalskich.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj