Prezydent proponuje inne rozwiązanie w sprawie ustawy o KRS
Nie ma zgody na zmiany w konstytucji, prezydent zmienia swoją propozycję w sprawie ustawy o KRS.

Ogłaszając dziś w południe swoje propozycje zmian w ustawach o Sądzie Najwyższym oraz o Krajowej Radzie Sądownictwa, prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że jeszcze tego samego dnia spotka się z przedstawicielami klubów parlamentarnych, by rozmawiać z nimi o zmianie w konstytucji, nadającej głowie państwa prawo wyboru członków KRS, jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie uda się tego przeprowadzić Sejmowi. Przypomnijmy: prezydent zaproponował, by wyboru KRS dokonywał Sejm większością 3/5 głosów.

Do spotkania doszło, ale uczestniczyli w nim reprezentanci PiS, Nowoczesnej, PSL i Kukiz′15. Udziału w spotkaniu odmówili politycy Platformy Obywatelskiej.

Po spotkaniu z przedstawicielami klubów prezydent oświadczył, że tylko trzy kluby parlamentarne były gotowe przyjąć jego rozwiązanie, zgody na to nie wyraziła Nowoczesna. „To powoduje, że nie ma szans, by ta poprawka została uchwalona” – stwierdził prezydent.

W związku z tym prezydent zapowiedział, że gdyby nie udało się dokonać w terminie wyboru sędziów do KRS większością 3/5 Sejmu, uruchomiony byłby tryb według zasady „jeden poseł, jeden głos” (każdy poseł mógłby poprzeć tylko jednego kandydata).

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj