Kraj

Kolejny eksces narodowców. Tym razem żądali szubienic dla europosłów PO

Bezczynność policji i sposób wyjaśniania mogą być potraktowane jako kolejny przejaw faktycznej akceptacji przez państwo poczynań organizacji narodowych. Bezczynność policji i sposób wyjaśniania mogą być potraktowane jako kolejny przejaw faktycznej akceptacji przez państwo poczynań organizacji narodowych. Krzysztof Król / Twitter
Nie dość, że policja nie podjęła żadnych działań, to rzecznik Komendy Wojewódzkiej tłumaczył, że „pikieta przebiegała bardzo spokojnie”.

Narodowcy ze Śląska na przyniesionych pod pomnik Wojciecha Korfantego drewnianych szubienicach powiesili zdjęcia eurodeputowanych, którzy w Parlamencie Europejskim głosowali za rezolucją wzywającą polski rząd do przestrzegania obowiązującej w UE zasady praworządności i potępienia „ksenofobicznego i faszystowskiego” Marszu Niepodległości.

Liderzy tej nawołującej wprost do przemocy manifestacji przekonywali, że szubienica to najlepsza kara dla zdrajców.

Policja znów nie reaguje

Ugrupowania narodowe nazywa się radykalnymi bądź skrajnymi – de facto bagatelizując ich znaczenie. W tym przypadku pojawia się jeszcze jeden wątek: otóż owi radykalni bądź skrajni narodowcy formą swojej demonstracji nawiązali do języka, jakim wcześniej szóstkę europosłów oskarżali prominentni politycy obecnej władzy. To wszak z kręgów PiS pierwszy raz padło słowo „zdrajcy”, które niektórzy, jak widać, traktują jako zachętę do stawiania szubienic. A już te symboliczne są naruszeniem godności. Stąd tylko krok do pomysłów faktycznego wymierzenia „kar” – choćby w postaci agresji fizycznej.

Swoje robi również brak reakcji policji. Nie dość, że funkcjonariusze nie podjęli żadnych działań, to rzecznik Komendy Wojewódzkiej tłumaczył ich tym, że „pikieta przebiegała bardzo spokojnie”. Ba, stwierdził wprost, że „na miejscu nie było żadnych powodów do interwencji”. Bezczynność policji i sposób wyjaśniania również mogą być potraktowane jako kolejny przejaw faktycznej akceptacji przez państwo poczynań organizacji narodowych – w tym nawoływania do przemocy.

Zwłaszcza jeśli zderzy się to z wzmożoną aktywnością – po prostu szykanami – tejże policji wobec ruchów obywatelskich (przede wszystkim Obywateli RP i ekologów) sprzeciwiających się aktualnej władzy i jej poczynaniom.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama