Kraj

Nagroda za postawę

Nagroda dla Obywateli RP i prof. Adama Strzembosza

Obywatele RP nagrodzeni tegoroczną nagrodą im. Zbigniewa Hołdy Obywatele RP nagrodzeni tegoroczną nagrodą im. Zbigniewa Hołdy Obywatele RP / Facebook
Laureaci nagrody w 2017 r. aktywnie i odważnie stawali w obronie zasad praworządności i praw człowieka.

W sobotę 16 grudnia w Lublinie zostaną wręczone nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Uhonorowani to prof. Adam Strzembosz i ruch Obywatele RP.

Zbigniew Hołda był profesorem prawa. W latach 80. działał w opozycji, w stanie wojennym był internowany. Zajmował się ochroną praw człowieka. Zmarł w 2009 r., a rok później grupa prawników powołała działające na rzecz praworządności i ochrony praw człowieka stowarzyszenie jego imienia. Doroczne nagrody im. Zbigniewa Hołdy są przyznawane osobom lub grupom osób, których aktywność odzwierciedla wartości, którymi kierował się prof. Zbigniew Hołda. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody im. Zbigniewa Hołdy byli m. in. red. Ewa Milewicz, red. Halina Bortnowska, a przed rokiem Ludwika i Henryk Wujcowie.

Kim są laureaci nagrody im. Zbigniewa Hołdy

Zarówno prof. Adam Strzembosz, były prezes Sądu Najwyższego, cieszący się olbrzymim autorytetem, jak i znany z protestów ulicznych ruch Obywatele RP, bez wątpienia w 2017 r. aktywnie i odważnie stawali w obronie zasad praworządności i praw człowieka. To, że uhonorowano prof. Strzembosza nikogo nie powinno dziwić. Natomiast nagroda dla Obywateli RP oznacza, że po raz pierwszy tak wyraźnie dostrzeżono etos i zaangażowanie tej grupy w czynne przeciwstawianie się łamaniu praw obywatelskich przez rządzący PiS.

ORP to nadal ruch nieformalny, bez członków i władz. Zaczynał działalność na początku 2016 r. w kilkuosobowym składzie stając na Krakowskim Przedmieściu naprzeciw Jarosława Kaczyńskiego obchodzącego w gronie zwolenników swoje miesięcznice 10. dnia każdego miesiąca. Uczestnikom ORP przyklejono początkowo łatę radykałów i chuliganów ulicznych. Podczas jednego z marszów KOD organizatorzy wezwali przeciwko Obywatelom RP policję, aby uniemożliwić im udział w pochodzie pod własnymi banerami. Dzisiaj już jednak chyba wszyscy wiedzą, że Obywatele RP to ruch wyrzekający się przemocy, protestujący pokojowo nawet, kiedy sami są obiektem fizycznej agresji.

Nagrody zostaną wręczone o godz. 18 w lubelskim Centrum Spotkania Kultur, a wcześniej w tym samym miejscu odbędzie się moderowany przez red. Ewę Siedlecką z POLITYKI panel dyskusyjny pod nazwą „20 lat Konstytucji. Stulecie odzyskania niepodległości. Co dalej?”. Dyskutować będą prawnicy: prof. Ewa Łętowska, Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar, dr Marcin Matczak i prof. Mirosław Wyrzykowski.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama