Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Pierwsze dymisje. Morawiecki wymienia ministrów w swojej Kancelarii

Premier Mateusz Morawiecki Premier Mateusz Morawiecki PiS / Flickr CC by 2.0
Roszady obejmują trzy stanowiska.

Beata Kempa przestaje być szefem KPRM, pozostanie jednak w strukturach Kancelarii w randze sekretarza stanu. Jej następcą będzie dotychczasowy wiceminister obrony i poseł PiS Michał Dworczyk. W latach 2005–2007 był doradcą w KPRM, później w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zdymisjonowaną kilka godzin wcześniej szefową gabinetu politycznego Beaty Szydło Elżbietę Witek zastąpi poseł PiS Marek Suski, dotychczasowy szef sejmowej komisji skarbu oraz członek komisji śledczej ds. Amber Gold.

Kopcińska nową rzeczniczką rządu

Z funkcją rzecznika rządu żegna się też Rafał Bochenek, który zostaje jednak w Kancelarii – jako podsekretarz stanu i współpracownik Morawieckiego. Zastąpi go posłanka PiS Joanna Kopcińska. Jest lekarką, społeczniczką, pochodzi z Łodzi, wcześniej należała do Platformy Obywatelskiej, jednak została wykluczona z ugrupowania za złamanie dyscypliny partyjnej podczas głosowania. Niedługo potem głosami PiS i SLD objęła stanowisko szefowej Rady. W 2015 roku była kandydatką PiS na prezydenta Łodzi, przegrała jednak walkę o to stanowisko z Hanną Zdanowską już w pierwszej turze. Jako posłanka PiS zasiadała w komisji śledczej ds. Amber Gold. „Jestem do państwa dyspozycji – zwróciła się do dziennikarzy podczas konferencji prasowej – Telefonicznie, smsowo, jak będziecie sobie życzyli”. Zadeklarowała też gotowość do pracy. „Będę bardzo ciężko pracowała, by ojczyzna była dumna z tego, co robi rząd Prawa i Sprawiedliwości” – mówiła nowa rzeczniczka rządu.

Sam Mateusz Morawiecki zaledwie przed tygodniem został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowy szef rządu nie wymienił żadnego z ministrów. Nowym wicepremierem bez teki została Beata Szydło. Według różnych zapowiedzi ze strony polityków PiS do rekonstrukcji w rządzie ma dojść w styczniu. Mają być one „dosyć głębokie”, co zapowiedział kilka dni temu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama