Mocny apel sędziów do sędziów. To protest przeciw zmianom w KRS i SN
Stowarzyszenie sędziów Themis apeluje o „nieprzyjmowanie hańbiących urząd sędziego propozycji uczestniczenia w demolowaniu sądownictwa”.  
Dziękujemy wszystkim sędziom, którzy nie ulegając presji władzy, stanęli w obronie wartości konstytucyjnych.
Marian Zubrzycki/Forum

Dziękujemy wszystkim sędziom, którzy nie ulegając presji władzy, stanęli w obronie wartości konstytucyjnych.

Zgodnie z nowym prawem do 27 stycznia 25 sędziów i 2 tys. obywateli mają czas na zgłoszenie kandydatów – po odebraniu od nich zgody – na członków KRS. Ustawa przewiduje wybór 15 członków sędziów KRS na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm – dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Ustawa wygasza również kadencję dotychczasowych sędziów zasiadających w Radzie.

Po 27 stycznia marszałek zwróci się do klubów poselskich z prośbą o wybranie sędziów spośród wszystkich zgłoszonych. Każdy klub może wybrać najwyżej 9 kandydatów. Następnie sejmowa komisja sporządzi listę 15 kandydatów. Wśród nich muszą się znaleźć osoby zgłoszone przez opozycję: najpewniej w proporcji 9 dla PiS, 6 dla pozostałych klubów.

Sejm ma ich wybierać większością 3/5 głosów, głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów. W przypadku braku możliwości wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze zdecyduje bezwzględna większość głosów. Wielu prawników i konstytucjonalistów jest zgodnych, że nowe przepisy są niekonstytucyjne. Nowi sędziowie rozpoczną swoją kadencję dzień po wyborze.

Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Sędziów Themis w niedzielę, 14 stycznia, podjęło następującą uchwałę:

1. Sędziowie Stowarzyszenia Themis wyrażają swój szacunek i podziękowanie wszystkim obywatelom, którzy czynnie bronią przestrzegania Konstytucji RP, a w szczególności jej zasad dotyczących niezależności sądów.

2. Pamiętając o członkostwie Polski w Unii Europejskiej, Radzie Europy i innych organizacjach międzynarodowych, dziękujemy tym organizacjom za poparcie naszych dążeń do zachowania istoty sądownictwa i prosimy o dalsze wsparcie.

3. Dziękujemy wszystkim sędziom, którzy nie ulegając presji władzy, stanęli w obronie wartości konstytucyjnych.

4. W związku ze zbliżającym się przerwaniem prac niezależnej od polityków Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego dziękujemy wszystkim sędziom reprezentującym te organy za działalność na rzecz niezależności sądów, niezawisłości sędziów i kształtowanie orzecznictwa.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj