Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI

Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI

Okładka nowego wydania POLITYKI Okładka nowego wydania POLITYKI Polityka
Obóz rządzący uważa, że Polska jest nieustanie zagrożona i atakowana, że podważane jest dobre imię kraju, zniekształcana jego historia.
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Polityka Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Obóz rządzący uważa, że Polska jest nieustanie zagrożona i atakowana, że podważane jest dobre imię kraju, zniekształcana jego historia. Ma to być skoordynowana w międzynarodowej skali przez złowrogie siły akcja zniesławiania narodu, odbierania mu godności i zasług. Cały ten spisek ma na celu osłabienie pozycji Polski i wydanie jej na żer wielkim rynkom kapitałowym.

Po co PiS-owi ta opowieść, która rujnuje wizerunek Polski? Po to, aby skuteczniej prowadzić politykę wewnętrzną, grać na emocjach, utrwalać stereotypy, odświeżać lęki i uprzedzenia. Do takich działań potrzebne są władzy pewne instytucje i zaufani ludzie. O tym, jak działa „godnościowa” polityka PiS, jaka ideologia za nią się kryje, kto ją wspomaga i za jakie pieniądze, piszą w najnowszym numerze POLITYKI Anna Dąbrowska i Rafał Kalukin.

Co jeszcze? Joanna Solska i Cezary Kowanda przedstawiają sylwetkę człowieka, który zrobił chyba największą – biorąc pod uwagę punkt startu – karierę dekady, czyli Daniela Obajtka, byłego wójta Pcimia, który został właśnie prezesem największej firmy w kraju, Orlenu. Janicki i Władyka opisują polityczne pułapki, jakie partia rządząca zakłada na samą siebie, i które mogą się w końcu zatrzasnąć w najmniej spodziewanym momencie. Prof. Jan Grabowski, znawca dziejów Holocaustu, mówi w rozmowie dla POLITYKI o tym, jak przebiegała Zagłada na ziemiach polskich, ile było bohaterstwa, a ile niegodziwości.

Ponadto w najnowszej POLITYCE: Edwin Bendyk o skłonności wielu Polaków do tzw. silnych rządów. Ewa Wilk o tym, kto kogo uważa dziś w Polsce za chama i skąd się bierze brutalność życia codziennego. Agnieszka Sowa o problemach myśliwych i wciąż zmienianych przepisach dotyczących polowań. Edyta Gietka o „pobożnej” medycynie, a Alicja Karasińska o pewnym posągu pogańskiego bóstwa Światowida, który nagle zniknął z pewnej miejscowości na Podlasiu.

Na deser – o nowej dyscyplinie sportowej, czyli wyścigach dronów, o życiu uczuciowym Bolesława Chrobrego, o najstarszej gwieździe w naszej Galaktyce oraz fascynująca historia łóżka.

To część z ponad 30 materiałów, jakie przygotowaliśmy dla Państwa w najnowszym wydaniu naszego tygodnika, a do tego wszystkie nasze stałe rubryki, felietony, rysunki. Jest w czym wybierać, choć oczywiście zachęcam do przeczytania wszystkiego.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety u władzy w Bizancjum

Zostanie cesarską małżonką, wejście w rolę bazylisy, było zapewne największym marzeniem przynajmniej niektórych mieszkanek Bizancjum, a w pewnych okresach łakomym kąskiem dla wielu dobrze urodzonych niewiast spoza niego.

Mirosław J. Leszka
12.03.2019
Reklama