Ważny gest solidarności z Żydami na Dworcu Gdańskim
Bieżąca polityka kładzie się cieniem na relacje polsko-żydowskie. Sto organizacji i ruchów obywatelskich podpisało list, buntując się przeciw tej polityce.
Pikieta na Dworcu Gdańskim w Warszawie
WILK/Polityka

Pikieta na Dworcu Gdańskim w Warszawie

W trzech językach przeczytano „List do przyjaciół Żydów”, podpisany przez sto organizacji i ruchów obywatelskich.
WILK/Polityka

W trzech językach przeczytano „List do przyjaciół Żydów”, podpisany przez sto organizacji i ruchów obywatelskich.

Niedzielna demonstracja „Prawda i pojednanie” zgromadziła kilkaset osób, które chciały pokazać solidarność z Żydami i wyrazić sprzeciw wobec odradzającego się antysemityzmu. Pikieta odbyła się w symbolicznym miejscu – na Dworcu Gdańskim, skąd w 1968 roku Polacy żydowskiego pochodzenia opuszczali kraj bez biletu powrotnego.

Organizatorzy, czyli Komitet Obrony Demokracji, Obywatele RP, Projekt: Polska, Warszawski Strajk Kobiet i Wolne Sądy, zgodnie twierdzą, że 50. rocznicę Marca ’68 przeżywamy w atmosferze rodzącego się antysemityzmu, fali nienawiści i ksenofobii.

Powrócić na drogę pojednania

„Nie możemy być wobec tego obojętni. W tych dniach chcemy dać świadectwo prawdy i solidarności ze wszystkimi Polakami żydowskiego pochodzenia wypędzonymi z Polski i ich potomkami. (...) Prawda i solidarność, tylko w ten sposób możemy razem powrócić na drogę pojednania, którego oba nasze narody tak bardzo potrzebują” – tak zapraszano na to spotkanie, na którym w trzech językach przeczytano „List do przyjaciół Żydów” podpisany przez sto organizacji i ruchów obywatelskich.

Wśród sygnatariuszy listu znalazły się znane organizacje i projekty związane z filmem i kulturą, np. Gildia Polskich Reżyserów Dokumentalnych, Gildia Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych, Gildia Reżyserów Polskich, Kobiety Filmu, Fundacja Krystyny Jandy na rzecz Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Kultura Niepodległa czy Obywatele Kultury.

Wśród podpisanych licznie pojawiają się także ruchy obywatelskie i organizacje pozarządowe, w tym te zajmujące się kulturą żydowską, np. Akcja Demokracja, Amnesty International, Fundacja Centrum Kultury Żydowskiej im. Rutki Laskier, Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia, Fundacja Judaica Centrum Kultury Żydowskiej Kraków, Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Komitet Obrony Demokracji, Obywatele Nauki, Obywatele Solidarnie w Akcji, Obywatele RP, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Protest kobiet, stowarzyszenie Demokratyczna RP, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy, stowarzyszenie Klon/Jawor, stowarzyszenie Kongres Kobiet czy Warszawskie Dziewuchy Dziewuchom.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj