Kraj

Jak głosowali młodzi i starzy, miasta i wieś

W metropoliach wygrała Koalicja Obywatelska. W metropoliach wygrała Koalicja Obywatelska. Anna S. Kowalska / Polityka
Kobiety, wykształceni i mieszkańcy metropolii głosowali raczej na opozycję. PiS wygrał wyraźnie na wsi i w miasteczkach, wśród osób po podstawówkach i zawodówkach oraz najstarszych.

Jak wynika z exit poll firmy Ipsos, w tych wyborach do sejmików wojewódzkich głosy kobiet i mężczyzn nie różniły się znacząco. Najpoważniejszym wyjątkiem jest wynik Koalicji Obywatelskiej, która świadomie postawiła na wątki kobiece. Twarzami kampanii ogólnokrajowej, obok Grzegorza Schetyny, były Katarzyna Lubnauer i Barbara Nowacka. I to przyniosło efekty: na koalicję PO i Nowoczesnej zagłosowało 25,2 proc. mężczyzn i 28,1 proc. kobiet. Prawie 3 pkt proc. to duża różnica.

Kobiety nie głosowały za to na ugrupowania skrajne i antysystemowe. Szczególnie widać to w wynikach Kukiz ′15, który poparło 7 proc. mężczyzn i 5 proc. kobiet. Mniej kobiet niż mężczyzn głosowało też na Wolność Janusza Korwin-Mikkego czy Ruch Narodowy. W wypadku innych partii różnica między płciami nie była aż tak istotna. Na PiS głosowało 33,8 proc. mężczyzn i 32,3 proc. kobiet, na PSL odpowiednio 13,4 i 13,8 proc., a na SLD 6,7 i 6,5 proc.

Czytaj też: I Kaczyński, i Schetyna mają o czym myśleć po wyborach

Miasta dla Koalicji Obywatelskiej, wieś dla PiS

Gdy weźmiemy pod uwagę wielkość miejscowości, to PiS wygrał na wsi (40 proc.) oraz w najmniejszych miastach do 50 tys. mieszkańców (31 proc.). Na wsi dobry wynik (20 proc.) odnotował też PSL.

W większych miastach zwyciężała Koalicja Obywatelska. W liczących 51–200 tys. mieszkańców uzyskała 32 proc. (PiS 30 proc.), w 201–500 tys. opozycja miała 42 proc., a PiS już tylko 26,3 proc. W metropoliach powyżej 500 tys., czyli w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu, Koalicja Obywatelska miała aż 47,3 proc., a PiS tylko 23 proc.

Warto jeszcze odnotować, że ludowcy odnotowali dobry wynik w najmniejszych miastach do 50 tys. mieszkańców (14,5 proc.), w większych ich poparcie było jednocyfrowe. Z kolei SLD miał niezłe poparcie w miastach średnich i dużych: 8,9 proc. w liczących 51–200 tys. oraz 8,5 proc. w 200–500 tys.

Czytaj też: Pyrrusowe zwycięstwo PiS, opozycja utrzymuje metropolie

Najstarsi i najmłodsi za PiS, PSL wiecznie żywy

Jeśli chodzi o grupy wiekowe, PiS wygrał we wszystkich poza 30-latkami, wśród których Koalicja Obywatelska zyskała 2 pkt proc. przewagi (28 do 26 proc.). Wśród 40-latków było blisko remisu: po zaokrągleniu PiS i KO miały po 30 proc. Partia Jarosława Kaczyńskiego wyraźnie zwyciężyła w elektoracie 60+ z prawie 42 proc. poparcia, a także wśród najmłodszych głosujących (18–29 lat) z 24 proc.

Wiek odbijał się najmocniej na poparciu dla Kukiz ′15 i SLD. Na partię dawnego punkrockowca głosowali młodzi (13 proc.), a starzy nie (2,1 proc.). Także wyborcy Bezpartyjnych Samorządowców są raczej młodzi. Z kolei SLD największe poparcie zebrał u elektoratu 60+ (8,5 proc.), a dwudziestolatkowie i młodsi już o tej partii nie pamiętali (3,9 proc.). Za to o PSL można mówić, że jest wiecznie żywy: partia ma nieco ponad 14 proc. poparcia we wszystkich grupach wiekowych (poza 60+).

Z kolei gdy bierzemy pod uwagę wykształcenie, to różnice dotyczą dwóch największych ugrupowań. PiS zdecydowanie wygrywa wśród osób po podstawówkach i zawodówkach (45–46 proc. do 14–17 proc. dla liberalnej opozycji) oraz po szkołach średnich (34 proc. do 24 proc.). Koalicja Obywatelska zwycięża za to wyraźnie wśród posiadaczy licencjatu i dyplomu studiów (36 proc. do 24 proc. dla PiS).

Menedżerowie i przedsiębiorcy na KO, emeryci na SLD

Wśród przedsiębiorców wygrała Koalicja Obywatelska z 36,7 proc., a PiS zdobył 22,7 proc. W podobnym stosunku liberalna opozycja wygrała też z prawicą w grupie menedżerów i specjalistów (35,6 do 20,8 proc.). W innych grupach demograficznych wygrał PiS, najwyraźniej wśród emerytów, rencistów oraz rolników (uzyskał ok. 42 proc.).

W których grupach społecznych innym partiom poszło stosunkowo dobrze? PSL z różnych elektoratów najlepiej wypadł wśród rolników, miał w tej grupie jedną trzecią głosów. Ugrupowanie Pawła Kukiza, to także nie jest niespodzianka, cieszy się przyzwoitym poparciem uczniów i studentów (prawie 13 proc.). Z kolei SLD stosunkowo najwięcej głosów zebrał wśród emerytów (prawie 7,5 proc.).

Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021
Reklama