Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Byli prezesi NBP: Prokuratura działa na szkodę reputacji Polski

NBP NBP Jacek Wojszczak / Reporter
Działania prokuratory rażąco kontrastują z biernością prokuratury wobec osób, które do 2013 r. odpowiadały za sytuację w układzie SKOK – piszą we wspólnym oświadczeniu Hanna Gronkiewicz-Waltz, Leszek Balcerowicz i Marek Belka.

Szanowni Państwo,

uważamy zatrzymanie Andrzeja Jakubiaka, Wojciecha Kwaśniaka i ich współpracowników na mocy decyzji prokuratora A. Gołucha popieranej przez B. Święczkowskiego i Z. Ziobrę za rażące naruszenie elementarnej sprawiedliwości.

KNF objęło nadzorem SKOK-i dopiero pod koniec 2012 r., po długich latach obstrukcji stosowanej przez PiS. Zatrzymani doprowadzili w krótkim czasie do ujawnienia ogromnych strat, zwłaszcza w SKOK Wołomin. Już w maju 2013 r. zgłosili do prokuratury wniosek o możliwości popełnienia tam przestępstwa. Po ponownej kontroli na początku 2014 r. W. Kwaśniak został ciężko pobity przez bandytów nasłanych przez mocodawcę ze SKOK Wołomin.

Działania prokuratora A. Gołucha i jego zwierzchników rażąco kontrastują z biernością prokuratury wobec osób, które do 2013 r. odpowiadały za sytuację w układzie SKOK.

Szokujące zatrzymanie przez prokuraturę ludzi, którzy zwalczali nadużycia w układzie SKOK, jest kolejnym ciosem wymierzonym w reputację Polski, a w tym zwłaszcza w organy nadzoru nad strategicznie ważnym sektorem finansowym.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezes zarządu Narodowego Banku Polskiego w latach 1992–2001
Leszek Balcerowicz, prezes zarządu Narodowego Banku Polskiego w latach 2001–07
Marek Belka, prezes zarządu Narodowego Banku Polskiego w latach 2010–16

Reklama
Reklama