Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

PiS próbuje przykryć SKOK-i swoją aferą KNF

Służby zatrzymały siedmiu przedstawicieli KNF z lat 2011–16. Służby zatrzymały siedmiu przedstawicieli KNF z lat 2011–16. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Czy możemy liczyć na poznanie prawdy, gdy za CBA, prokuraturę, sądy i KNF odpowiadają liderzy PiS, którzy od lat chronili SKOK-i przed nadzorem? Którzy w obronie SKOK-ów mają swój polityczny interes?

CBA zatrzymało Andrzeja J., szefa Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2011–16, i sześciu podległych mu urzędników, w tym Wojciecha K. Z lakonicznego komunikatu dowiadujemy się tylko, że zarzuca im się niedopełnienie obowiązków w celu uzyskania korzyści majątkowej w wielkich rozmiarach na szkodę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Sprawa ma związek z upadkiem SKOK Wołomin.

Niepokój, jaki zaczęli odczuwać klienci banków po aresztowaniu Marka Chrzanowskiego w związku z jego korupcyjną propozycją, może stawać się coraz większy. Ale sprawa Marka Ch. medialnie została przykryta przez sprawę Andrzeja J. Jedna afera korupcyjna została nakryta drugą.

Czytaj też: Państwowy skok na prywatny bank

SKOK-i bez państwowego nadzoru

Trzeba przypomnieć kilka faktów. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe przez wiele lat pozostawały poza nadzorem, jakiemu podlegały banki. Skutecznie bronili je przed tym liderzy PiS, twierdząc, że nadzór Kasy Krajowej (na jej czele przez wiele lat stał Grzegorz Bierecki, obecnie szef senackiej komisji finansów) jest wystarczającym gwarantem ochrony depozytów ich klientów. Swoją troskę o system SKOK uzasadniali tym, że – w przeciwieństwie do większości banków – zarządza nimi kapitał polski, krajowy. Czyli swoistym patriotyzmem gospodarczym.

O tym, co się naprawdę dzieje w kasach, wiedziała więc tylko Kasa Krajowa. Na niepokojące doniesienia mediów, m.in. serię artykułów Bianki Mikołajewskiej w POLITYCE, SKOK-i odpowiadały pozwami. Dość skutecznie odstraszały one media od interesowania się i pisania o kasach. Pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego SKOK-i trafiły dopiero pod koniec 2012 r. W połowie 2014 r. okazało się, że SKOK Wspólnota jest bankrutem. Wkrótce wyszło na jaw, że bankrutów jest więcej, w grudniu 2014 r. KNF złożyła do sądu wniosek o upadłość SKOK Wołomin.

Klientom kas do tej pory BFG wypłacił już ponad 4 mld zł, w tym klientom Wołomina aż 2,2 mld zł. Wojciech Kwaśniak, wtedy zastępca szefa KNF, został przed swoim domem dotkliwie pobity, a z przecieków wynikało, że sprawcą jest osoba związana ze SKOK Wołomin. Przyczyną miało być zainteresowanie i wnikliwość Kwaśniaka w przyglądaniu się tej kasie.

Czytaj też: Klienci SKOK Wołomin szukają swoich pieniędzy

Śledztwo trwa, nic nie wiadomo

Liderzy PiS od dawna usiłują przekonywać, że bankructwa kolejnych kas nie są winą złego systemu ich nadzorowania w przeszłości, a problemy rozpoczęły się dopiero od czasu, gdy trafiły pod nadzór KNF. Czyli – wina Tuska. Żeby to ocenić, trzeba przeprowadzić rzetelne śledztwo i znać odpowiedź na kilka zasadniczych pytań. Kiedy naprawdę zaczęły się „przewały” w kasach i kto za nie odpowiada? Fakt, że jakaś kasa zbankrutowała w 2014 czy 2015 r., nie świadczy o tym, że źle się w niej działo dopiero w tych latach. Zwykle zło narasta latami, winne może być fatalne zarządzanie, ale też zwyczajne przestępstwa. Kiedy będziemy wiedzieli, w jakim czasie zostały popełnione, łatwiej będzie szukać winnych.

Grzegorz Bierecki został szefem senackiej komisji finansów. Przez ostatnich kilka lat formalnie trwa śledztwo w sprawie SKOK, ale nasza wiedza o tym, co się działo w kasach, nie staje się większa.

Czytaj też: Bilans SKOK, 5 mld zł

Wina Tuska. Szukanie winnych w opozycji?

Czy możemy liczyć na to, że dowiemy się więcej w sytuacji, kiedy za CBA, prokuraturę, sądy i KNF odpowiadają liderzy PiS, którzy od lat chronili kasy przed nadzorem, któremu podlegają banki (a gdy już pod ten nadzór trafiły, to w KNF odpowiada za niego również osoba od lat związana ze SKOK-ami)? Którzy w ich obronie mają swój polityczny interes? Chodzi o prawdę czy o szukanie winnych w obozie przeciwników politycznych?

W SKOK Wołomin wszystko wskazuje na to, że kasa padła ofiarą przestępstwa. Teraz słyszymy, że popełnić je miały osoby związane z WSI. Ale jak oraz – co najważniejsze – kiedy się tam znalazły? Kto za to odpowiada? Obawiam się, że długo możemy czekać na odpowiedź.

Czytaj też: Gdzie się podziały miliony ze SKOK

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną