Kraj

Prof. Danuta Hübner zaprasza na dyskusję o sile prawa w Polsce i UE

Prof. Danuta Hübner. Prof. Danuta Hübner. Arch. pryw.
Adam Bodnar, prof. Ewa Łętowska i prof. Marcin Matczak znajdą się wśród uczestników seminarium „Rządy i siła prawa: fundament Unii Europejskiej”.

„Przekonaliśmy się, że dla Unii prawo jest kamieniem węgielnym, a TSUE nie jest bezzębną instytucją, lecz trzonem obrony unijnych wartości” – pisała o wycofaniu się PiS ze zmian w Sądzie Najwyższym poseł Parlamentu Europejskiego Danuta Hübner na blogu „Moja Europa”. „Siła Unii Europejskiej to głównie siła jej prawa. Ci, którzy chcą je obejść, zmanipulować czy uniknąć konsekwencji jego nieprzestrzegania, przekonują się, że grozi to poważnymi konsekwencjami. A na końcu niepotrzebnej często walki, czasem wcześniej, czasem później, i tak racje prawa przeważą nad politycznymi machinacjami”.

Seminarium w Warszawie

We wtorek 19 marca o godz. 10:00 prof. Hübner organizuje w Warszawie seminarium „Rządy i siła prawa: fundament Unii Europejskiej”. O znaczeniu praworządności w Polsce dyskutować będą: rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, poseł PO Borys Budka, była RPO i sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Ewa Łętowska oraz znani prawnicy prof. Marcin Matczak i Maciej Taborowski.

Praworządność w Polsce od kilku lat jest w kryzysie, czego rezultatem jest pogorszenie miejsca Polski w Unii Europejskiej. Kryzys ten pokazał, że wartości europejskie nie są do końca zinternalizowane w polskim dyskursie publicznym. Stan niepewności konstytucyjnej i swoistej „anarchii prawnej” są zagrożeniem dla przyszłości obywateli i państwa.

Siła rządów prawa w Polsce musi opierać się na kotwicy instytucjonalnej w postaci respektowania wspólnie stanowionego prawa Unii Europejskiej, w tym orzeczeń TSUE, ale też na rozwijaniu świadomości na temat wartości państwa prawa dla obywateli. W ostatnich latach widzimy wyraźnie, że obywatele zaangażowani w sieć prodemokratycznych organizacji działających na rzecz obrony praworządności tworzą dynamiczną, społeczną „siłę prawa”.

Potrzebujemy debaty

„Potrzebujemy rzetelnej i obiektywnej debaty na temat stanu praworządności w Polsce jako elementu naszej obecności w Unii Europejskiej oraz poszerzenia spektrum zaangażowania obywatelskiego w ochronę wartości demokratycznych. Pragnę, aby seminarium, również dzięki udziałowi znamienitych panelistów, służyło tym celom i stało się forum wspólnoty zbudowanej wokół szacunku dla rządów prawa” – napisała prof. Danuta Hübner, przewodnicząca komisji spraw konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim w zaproszeniu na seminarium.

Seminarium odbędzie się w Pałacu Sobańskich, al. Ujazdowskie 13. Zgłoszenia na adres: biuro@danuta-huebner.pl do 15 marca.

Partnerami seminarium są: Archiwum Osiatyńskiego, OKO.press, Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego, Liga Warszawskich Liceów i tygodnik „Polityka”.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Osamotnienie – dżuma współczesności?

Mamy w Polsce 5 mln jednoosobowych gospodarstw domowych. Na razie co czwarte gospodarstwo. W 2035 r. – co trzecie.

Ewa Wilk
08.02.2019
Reklama