Kraj

Przyznano Nagrody Towarzystwa Dziennikarskiego

Nagrody Towarzystwa Dziennikarskiego przyznano dziennikarzom, którzy „odkryli przed Polakami problem pedofilii księży”. Nagrody Towarzystwa Dziennikarskiego przyznano dziennikarzom, którzy „odkryli przed Polakami problem pedofilii księży”. Tumblr
Nagrody Obywatel Dziennikarz 2019 otrzymali śp. Bożena Aksamit, Małgorzata Bujara oraz bracia Tomasz i Marek Sekielscy za podjęcie w swojej pracy tematu pedofilii w polskim Kościele.

Nagrody Towarzystwa Dziennikarskiego przyznano w tym roku dziennikarzom, którzy „odkryli przed Polakami problem pedofilii księży”. Film „Tylko nie mów nikomu” Tomasza i Marka Sekielskich został opublikowany na YouTube w połowie maja 2019 r. i miał rekordową oglądalność. W grudniu 2018 r. na łamach „Gazety Wyborczej” ukazał się reportaż Bożeny Aksamit „Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?”. W tym roku ukazała się zaś książka „Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego” dokończona po śmierci autorki przez Piotra Głuchowskiego. Z kolei w 2001 r. Małgorzata Bujara w „Gazecie Wyborczej” opublikowała reportaż „Historia sprawy księdza z Tylawy” o proboszczu dopuszczającym się molestowania, a mimo to bezkarnym. Na doniesienia w tej sprawie nie reagował m.in. abp Józef Michalik.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 5 listopada w Fundacji Centrum Prasowym dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Gratulujemy!

Nagrodę Obywatel Dziennikarz ustanowiono w 2018 r. i po raz pierwszy przyznano wówczas Władysławowi Ciejce, który zdaje filmowe relacje z protestów i wydarzeń o charakterze obywatelskim. Był to wyraz uznania „za odwagę, uczciwość i społeczne zaangażowanie w pracę”.

Reklama
Reklama