Kraj

Przyznano Nagrody Towarzystwa Dziennikarskiego

Nagrody Towarzystwa Dziennikarskiego przyznano dziennikarzom, którzy „odkryli przed Polakami problem pedofilii księży”. Nagrody Towarzystwa Dziennikarskiego przyznano dziennikarzom, którzy „odkryli przed Polakami problem pedofilii księży”. Tumblr
Nagrody Obywatel Dziennikarz 2019 otrzymali śp. Bożena Aksamit, Małgorzata Bujara oraz bracia Tomasz i Marek Sekielscy za podjęcie w swojej pracy tematu pedofilii w polskim Kościele.

Nagrody Towarzystwa Dziennikarskiego przyznano w tym roku dziennikarzom, którzy „odkryli przed Polakami problem pedofilii księży”. Film „Tylko nie mów nikomu” Tomasza i Marka Sekielskich został opublikowany na YouTube w połowie maja 2019 r. i miał rekordową oglądalność. W grudniu 2018 r. na łamach „Gazety Wyborczej” ukazał się reportaż Bożeny Aksamit „Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?”. W tym roku ukazała się zaś książka „Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego” dokończona po śmierci autorki przez Piotra Głuchowskiego. Z kolei w 2001 r. Małgorzata Bujara w „Gazecie Wyborczej” opublikowała reportaż „Historia sprawy księdza z Tylawy” o proboszczu dopuszczającym się molestowania, a mimo to bezkarnym. Na doniesienia w tej sprawie nie reagował m.in. abp Józef Michalik.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 5 listopada w Fundacji Centrum Prasowym dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Gratulujemy!

Nagrodę Obywatel Dziennikarz ustanowiono w 2018 r. i po raz pierwszy przyznano wówczas Władysławowi Ciejce, który zdaje filmowe relacje z protestów i wydarzeń o charakterze obywatelskim. Był to wyraz uznania „za odwagę, uczciwość i społeczne zaangażowanie w pracę”.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Lefebryści. Schizmatycy w łonie Kościoła katolickiego

Papież Franciszek i jego poprzednik Benedykt XVI wykonali pewne gesty wobec tradycjonalistycznego Bractwa św. Piusa X. Czy może dojść do pojednania? I jakie pole manewru mają obie ze stron, skoro każda z nich uważa, że to ta druga powinna się nawrócić?

Roman Graczyk
05.11.2019
Reklama