Kraj

Pamiętajmy też o cywilnych ofiarach powstania

Cmentarz Powstańców Warszawy Cmentarz Powstańców Warszawy Andrzej Hulimka / Forum
To święte miejsce – mówi uczestniczka powstania Wanda Traczyk-Stawska o Cmentarzu Powstańców Warszawy. 1 sierpnia odbędzie się tu szczególna uroczystość. Zapraszamy.

W filmie Stowarzyszenia Polska Walcząca Przeciw Faszyzmowi uczestniczka powstania warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska zaprasza na Cmentarz Powstańców Warszawy. Mało kto wie, że na tym cmentarzu pochowano 104 tys. często bezimiennych cywilnych ofiar rzezi Woli oraz żołnierzy powstania warszawskiego. 1 sierpnia o 14 na tym cmentarzu żyjący powstańcy wezmą udział w uroczystych obchodach kolejnej rocznicy powstania i gorąco namawiają mieszkańców stolicy do przyjścia.

Ma tu powstać izba pamięci o wszystkich ofiarach, żołnierzach i ludności cywilnej. Na początek zostanie wkopane drzewko. „Ktokolwiek ma pamiątki po bliskich – proszę, przynieście je” – apeluje Wanda Traczyk-Stawska, oprowadzając po miejscu, które należy uchronić przed zapomnieniem:

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Dlaczego Donald Trump nie zatańczy na TikToku?

Gdy jedni prezydenci pokazują się na TikToku, inni próbują go zbanować. Popularna wśród młodzieży – i nie tylko – aplikacja już została usunięta z Indii. Następne będą USA?

Michał R. Wiśniewski
12.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną