Kraj

Pamiętajmy też o cywilnych ofiarach powstania

Cmentarz Powstańców Warszawy Cmentarz Powstańców Warszawy Andrzej Hulimka / Forum
To święte miejsce – mówi uczestniczka powstania Wanda Traczyk-Stawska o Cmentarzu Powstańców Warszawy. 1 sierpnia odbędzie się tu szczególna uroczystość. Zapraszamy.

W filmie Stowarzyszenia Polska Walcząca Przeciw Faszyzmowi uczestniczka powstania warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska zaprasza na Cmentarz Powstańców Warszawy. Mało kto wie, że na tym cmentarzu pochowano 104 tys. często bezimiennych cywilnych ofiar rzezi Woli oraz żołnierzy powstania warszawskiego. 1 sierpnia o 14 na tym cmentarzu żyjący powstańcy wezmą udział w uroczystych obchodach kolejnej rocznicy powstania i gorąco namawiają mieszkańców stolicy do przyjścia.

Ma tu powstać izba pamięci o wszystkich ofiarach, żołnierzach i ludności cywilnej. Na początek zostanie wkopane drzewko. „Ktokolwiek ma pamiątki po bliskich – proszę, przynieście je” – apeluje Wanda Traczyk-Stawska, oprowadzając po miejscu, które należy uchronić przed zapomnieniem:

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną