Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Czy Bruksela zaakceptuje pozorne ustępstwa ekipy Kaczyńskiego? To nasz temat okładkowy. Piszemy też m.in. o kolejnym mieście, które pada ofiarą wojny w Ukrainie, o nauczycielach odchodzących z zawodu, rywalizacji Tuska z Trzaskowskim i pocovidowej mgle mózgowej, która nadal zbiera żniwo.
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

W najnowszej „Polityce” proponujemy wiele różnorodnych tematów, które – mamy nadzieję – dostarczą Państwu czytelniczej satysfakcji. W numerze między innymi:

• Czy PiS dogada się z Unią Europejską w sprawie funduszy wynikających z KPO, czy Unia przymknie oko na praworządność w Polsce i zaakceptuje pozorne ustępstwa ekipy Kaczyńskiego? Czy też Bruksela pozostanie twarda i nie wypłaci pieniędzy, jeśli nie dojdzie do prawdziwych zmian w wymiarze sprawiedliwości? To nasz temat okładkowy, który zapowiada tekst europeisty Piotra Burasa, o tym także Przypisy Jerzego Baczyńskiego oraz, w uzupełnieniu, artykuł Dariusza Kałana o tym, jak pogrywały z Unią Węgry Orbána i co z tego wynikło.

• O szkolnym kryzysie, o odchodzących z zawodu nauczycielach i wyzwaniach, jakie pojawią się w oświacie we wrześniu – opowiada, w rozmowie z Joanną Cieślą, Violetta Kalka, polonistka z Torunia, założycielka grupy na FB „Nauczyciel zmienia zawód”.

Donald Tusk – Rafał Trzaskowski: sojusznicy czy rywale? Zastanawia się nad tym gościnnie, w rubryce „Ogląd i Pogląd”, Cezary Michalski.

• O nowych ekstremistach, jakimi stają się w oczach PiS, ale także części opozycji, konsekwentni obrońcy praworządności – pisze Mariusz Janicki.

Najnowsze wydanie „Polityki”PolitykaNajnowsze wydanie „Polityki”

• Kampanii wyborczej formalnie jeszcze nie ma, ale obozy polityczne co kilka dni prezentują kolejne pomysły i obietnice. Na ile są realne i czy wyborcy nadal są podatni na argumenty socjalne, jak np. w 2015 r. – analizuje Rafał Kalukin.

• Minęło właśnie 25 lat, odkąd wprowadzono w Polsce instytucję świadka koronnego. Czy ten sposób walki z przestępczością zorganizowaną zdał egzamin – przypomina i ocenia znawca tematu Piotr Pytlakowski.

• O Łysyczańsku, kolejnym ukraińskim mieście widmie, które padło ofiarą wojny – raportuje w korespondencji Paweł Reszka.

• O fenomenie Igi Świątek w przededniu turnieju w Wimbledonie – pisze Marcin Piątek.

• O pocovidowej mgle mózgowej, która nadal zbiera żniwo: czym się objawia, jak wpływa na życie – pisze Joanna Cieśla.

• O drogich polskich drogach, czyli co się buduje i za ile – pisze Adam Grzeszak.

• O tradycyjnie męskich zawodach, do których coraz śmielej wkraczają kobiety – pisze Joanna Solska.

Ponadto w najnowszym numerze: o tym, jak obywatele Chile piszą swoją konstytucję; o globalnych problemach z żywnością; o niewidzialnym Turnickim Parku Narodowym; o zwierzętach w III Rzeszy; oraz o królu festynów, czyli Elvisie w filmie Baza Luhrmanna.

Gorąco zachęcam do zakupu najnowszego numeru „Polityki” i zapraszam do lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama