Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Czy Bruksela zaakceptuje pozorne ustępstwa ekipy Kaczyńskiego? To nasz temat okładkowy. Piszemy też m.in. o kolejnym mieście, które pada ofiarą wojny w Ukrainie, o nauczycielach odchodzących z zawodu, rywalizacji Tuska z Trzaskowskim i pocovidowej mgle mózgowej, która nadal zbiera żniwo.
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

W najnowszej „Polityce” proponujemy wiele różnorodnych tematów, które – mamy nadzieję – dostarczą Państwu czytelniczej satysfakcji. W numerze między innymi:

• Czy PiS dogada się z Unią Europejską w sprawie funduszy wynikających z KPO, czy Unia przymknie oko na praworządność w Polsce i zaakceptuje pozorne ustępstwa ekipy Kaczyńskiego? Czy też Bruksela pozostanie twarda i nie wypłaci pieniędzy, jeśli nie dojdzie do prawdziwych zmian w wymiarze sprawiedliwości? To nasz temat okładkowy, który zapowiada tekst europeisty Piotra Burasa, o tym także Przypisy Jerzego Baczyńskiego oraz, w uzupełnieniu, artykuł Dariusza Kałana o tym, jak pogrywały z Unią Węgry Orbána i co z tego wynikło.

• O szkolnym kryzysie, o odchodzących z zawodu nauczycielach i wyzwaniach, jakie pojawią się w oświacie we wrześniu – opowiada, w rozmowie z Joanną Cieślą, Violetta Kalka, polonistka z Torunia, założycielka grupy na FB „Nauczyciel zmienia zawód”.

Donald Tusk – Rafał Trzaskowski: sojusznicy czy rywale? Zastanawia się nad tym gościnnie, w rubryce „Ogląd i Pogląd”, Cezary Michalski.

• O nowych ekstremistach, jakimi stają się w oczach PiS, ale także części opozycji, konsekwentni obrońcy praworządności – pisze Mariusz Janicki.

Najnowsze wydanie „Polityki”PolitykaNajnowsze wydanie „Polityki”

• Kampanii wyborczej formalnie jeszcze nie ma, ale obozy polityczne co kilka dni prezentują kolejne pomysły i obietnice. Na ile są realne i czy wyborcy nadal są podatni na argumenty socjalne, jak np. w 2015 r. – analizuje Rafał Kalukin.

• Minęło właśnie 25 lat, odkąd wprowadzono w Polsce instytucję świadka koronnego. Czy ten sposób walki z przestępczością zorganizowaną zdał egzamin – przypomina i ocenia znawca tematu Piotr Pytlakowski.

• O Łysyczańsku, kolejnym ukraińskim mieście widmie, które padło ofiarą wojny – raportuje w korespondencji Paweł Reszka.

• O fenomenie Igi Świątek w przededniu turnieju w Wimbledonie – pisze Marcin Piątek.

• O pocovidowej mgle mózgowej, która nadal zbiera żniwo: czym się objawia, jak wpływa na życie – pisze Joanna Cieśla.

• O drogich polskich drogach, czyli co się buduje i za ile – pisze Adam Grzeszak.

• O tradycyjnie męskich zawodach, do których coraz śmielej wkraczają kobiety – pisze Joanna Solska.

Ponadto w najnowszym numerze: o tym, jak obywatele Chile piszą swoją konstytucję; o globalnych problemach z żywnością; o niewidzialnym Turnickim Parku Narodowym; o zwierzętach w III Rzeszy; oraz o królu festynów, czyli Elvisie w filmie Baza Luhrmanna.

Gorąco zachęcam do zakupu najnowszego numeru „Polityki” i zapraszam do lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama