Kraj

Bez tarczy, ale z tarczą

Polski rząd, nie godząc się na budowę tarczy antyrakietowej na warunkach Amerykanów, pierwszy raz zademonstrował swoją niezależność w stosunku do USA.

Polski rząd odrzucił amerykańską ofertę pomocy wojskowej w zamian za zgodę na przyjęcie elementów tarczy antyrakietowej. Donald Tusk uznał ją za niewystarczającą – nie w sensie finansowym, tylko z punktu widzenia bilansu bezpieczeństwa Polski.

W związku ze starzeniem się sprzętu wojskowego w 2012 r. Polska de facto utraci zdolność obrony przeciwlotniczej. Tę obronę miały zapewnić nam amerykańskie wyrzutnie rakiet Patriot, ale zamiast nowych i na stałe zainstalowanych w Polsce, Amerykanie zaproponowali sprzęt starszej generacji i na przenośnych wyrzutniach, na dodatek ulokowany w Polsce tylko przez jeden miesiąc każdego kwartału.

Ale nie technikalia są tu najważniejsze. Swoją decyzją w sprawie tarczy polski rząd po raz pierwszy od 1989 r. pokazał dojrzałą suwerenność w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi. Zamiast z fałszywą wdzięcznością przyjmować złą ofertę albo unosić się dumą w złudnej nadziei, że Amerykanie rzucą się za Polską, aby ją przepraszać i dopłacać, Warszawa zwyczajnie i przyjaźnie powiedziała Waszyngtonowi, że oczekuje lepszej propozycji.

Jeśli USA cenią sojusz z Polską tak bardzo, jak mówią, lepsza oferta nadejdzie bardzo szybko. Jeśli nie nastąpi to w lipcu, tarczę w Polsce będzie można uznać za martwy projekt.
 

WIĘCEJ:

  • Tarcza tak, ale nie taka: Rozmowa ze Zbigniewem Brzezińskim, o zaletach Baracka Obamy, konieczności wyjścia z Iraku i komplikacjach w stosunkach polsko-amerykańskich.
  • Tarcza nie wystarczy: Rząd Polski ma podjąć najpoważniejszą decyzję od czasu przyjęcia nas do NATO: brać amerykańską tarczę antyrakietową czy przeczekać kadencję Busha?
  • Tarcza nad jeziorem: Japonia buduje tarczę antyrakietową. Przestudiowanie tych doświadczeń mogłoby pomóc naszym władzom w podejmowaniu decyzji dotyczących tarczy w Polsce.  
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Mury Granady. Co zachwyca w Andaluzji

Gdy w Polsce zimno i plucha, tylko niespełna trzy godziny lotu dzielą nas od Andaluzji, gdzie cieszyć możemy się promieniami słońca i niezwykłymi zabytkami.

Paweł Moskalewicz
10.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną