Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Bez tarczy, ale z tarczą

Polski rząd, nie godząc się na budowę tarczy antyrakietowej na warunkach Amerykanów, pierwszy raz zademonstrował swoją niezależność w stosunku do USA.

Polski rząd odrzucił amerykańską ofertę pomocy wojskowej w zamian za zgodę na przyjęcie elementów tarczy antyrakietowej. Donald Tusk uznał ją za niewystarczającą – nie w sensie finansowym, tylko z punktu widzenia bilansu bezpieczeństwa Polski.

W związku ze starzeniem się sprzętu wojskowego w 2012 r. Polska de facto utraci zdolność obrony przeciwlotniczej. Tę obronę miały zapewnić nam amerykańskie wyrzutnie rakiet Patriot, ale zamiast nowych i na stałe zainstalowanych w Polsce, Amerykanie zaproponowali sprzęt starszej generacji i na przenośnych wyrzutniach, na dodatek ulokowany w Polsce tylko przez jeden miesiąc każdego kwartału.

Ale nie technikalia są tu najważniejsze. Swoją decyzją w sprawie tarczy polski rząd po raz pierwszy od 1989 r. pokazał dojrzałą suwerenność w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi. Zamiast z fałszywą wdzięcznością przyjmować złą ofertę albo unosić się dumą w złudnej nadziei, że Amerykanie rzucą się za Polską, aby ją przepraszać i dopłacać, Warszawa zwyczajnie i przyjaźnie powiedziała Waszyngtonowi, że oczekuje lepszej propozycji.

Jeśli USA cenią sojusz z Polską tak bardzo, jak mówią, lepsza oferta nadejdzie bardzo szybko. Jeśli nie nastąpi to w lipcu, tarczę w Polsce będzie można uznać za martwy projekt.
 

WIĘCEJ:

  • Tarcza tak, ale nie taka: Rozmowa ze Zbigniewem Brzezińskim, o zaletach Baracka Obamy, konieczności wyjścia z Iraku i komplikacjach w stosunkach polsko-amerykańskich.
  • Tarcza nie wystarczy: Rząd Polski ma podjąć najpoważniejszą decyzję od czasu przyjęcia nas do NATO: brać amerykańską tarczę antyrakietową czy przeczekać kadencję Busha?
  • Tarcza nad jeziorem: Japonia buduje tarczę antyrakietową. Przestudiowanie tych doświadczeń mogłoby pomóc naszym władzom w podejmowaniu decyzji dotyczących tarczy w Polsce.  
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną