Kultura

HITY 2011: Wydane na DVD i BLU-RAY

materiały prasowe
Ruszamy z corocznym rankingiem hitów - zestawień NAJ, przygotowanych przez recenzentów Polityki. To próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Na początku pora na filmowe hity wydane w 2011 na DVD i BLU-RAY.
1. BLU-RAY: „Władca Pierścieni”, reż. Peter Jackson, edycja rozszerzona.materiały prasowe 1. BLU-RAY: „Władca Pierścieni”, reż. Peter Jackson, edycja rozszerzona.

1. BLU-RAY: „Władca Pierścieni”, reż. Peter Jackson, edycja rozszerzona, Galapagos

15 płyt w jakości HD powinno gruntownie zaspokoić ciekawość fanów tolkienowskiej trylogii. Oprócz trzyczęściowego filmu poszerzonego o sceny, których nie ma w wersji kinowej (każdy odcinek jest dłuższy o ok. 20 minut) wydanie zawiera m.in. kilkanaście dokumentów o powstawaniu epickiego dzieła, autorze powieści J.R. Tolkienie, wytwórni Weta Workshop (gdzie tworzono efekty specjalne), wywiady z artystami. Obejrzenie wszystkiego zajmuje więcej niż dobę.

2. BLU-RAY: „Obywatel Kane”, reż. Orson Welles, edycja na 70. rocznicę powstania filmu, Galapagos

Odrestaurowana z oryginalnych materiałów filmowych cyfrowa wersja arcydzieła Orsona Wellesa zawiera m.in. nigdy dotąd niepublikowane komentarze Rogera Eberta i Petera Bogdanovicha, wywiady z Ruth Warrick i Robertem Wisem, zwiastun kinowy i 5 unikalnych pamiątkowych kartek graficznych. Dla historyków kina i filmoznawców rzecz absolutnie obowiązkowa.

3. BLU-RAY: „Gwiezdne wojny: Kompletna saga”, reż. George Lucas, Imperial-Cinepix

Oprócz sześciu kanonicznych części sfilmowanych w odwrotnej kolejności, lecz wydanych już we właściwej, całość zawiera jeszcze trzy dodatkowe dyski. Spośród najbardziej frapujących dla fanów materiałów warto wymienić 45 niewykorzystanych i rozszerzonych scen, obowiązkowe bonusy w postaci dokumentów o kręceniu poszczególnych epizodów oraz niespodziankę - 90 minut parodii „Gwiezdnych wojen”. Technicznie wydanie jest bez zarzutu, jakość obrazu rewelacyjna.

4. DVD: Kolekcja Mike’a Leigh, Gutek Film

Czołowy twórca brytyjskiego kina w mniej oczywistej odsłonie. Podstawą zestawu są cztery fabuły zrealizowane przez niego w latach 90. Czyli „Nadzy” - brutalny, ale podszyty czarnym humorem portret społecznego outsidera, „Życie jest słodkie” - tragikomedia o codziennych problemach młodej rodziny, „Współlokatorki” - kameralne studium trudnego wejścia w dorosłe życie oraz „Topsy-Turvy”, niezwykle barwna opowieść o twórcach popularnych w Wielkiej Brytanii operetek. Bonusem są trzy krótkie metraże: „Sens historii”, „Krótkie i kręcone” oraz wyreżyserowany przez Davida Thewlisa: „Hello, hello, hello”.

5. BLU-RAY: „Ben Hur”, reż. William Wyler, wydanie 3 płytowe z okazji 50. rocznicy premiery filmu, Galapagos

Film o Chrystusie, w którym od pasji i świętości bożego syna ważniejsze są spektakularne wyścigi rydwanów i pojedynki oficerów rzymskich legionów. Przez 40 lat „Ben Hur” był liderem oscarowych rankingów (11 statuetek na koncie), stanowiąc niedościgniony wzór idealnego widowiska złotej ery Hollywood. Odnowiona i zremasterowana kopia zwiera dodatkowo dokument o Charltonie Hestonie, z niepokazywanymi dotąd ujęciami oraz materiałami filmowymi z archiwum rodziny Hestonów. A  także niemą wersję filmu z 1925 roku.

6. BLU-RAY: „Big Lebowski”, reż. Joel Coen, TiM Film Studio

Po 13 latach kultowa komedia braci Coen osiągnęła w Ameryce poziom popularności porównywalny u nas z nieśmiertelnym „Rejsem”. Niektóre dialogi i odzywki Kolesia weszły do mowy potocznej, istnieją strony internetowe poświęcone rozwijaniu pomysłowych zachowań i ubiorów bohaterów. Ważniejsze, że kreacje aktorskie Steve’a Buscemiego, Johna Turturro, Petera Seymoura Hoffmana, Johna Goodmana (nie wspominając Jeffa Bridgesa) wciąż wydają się świeże i bawią. Poprawiona cyfrowo wersja z perfekcyjnym obrazem i dźwiękiem zawiera ponadto autorskie wprowadzenie do filmu, "making of" oraz relację z The Lebowski Festival.

7. DVD: Świat według Jorgena Letha, Against Gravity

Duński mistrz porusza się na styku wielu gatunków. W dokumencie szuka absolutnej szczerości, lecz żeby do niej dotrzeć, musi się przebić przez pokłady sztuczności zawartej w słowach, konwencji, codziennych rytuałach. Wiele jego prac to rejestracja dziwnych momentów, przebłysków „prawdy” w zachowaniach najintymniejszych. Dotyczy to również jego własnej osoby. Wydanie pozwala zapoznać się z wieloletnim dorobkiem oryginalnego reżysera, który stanowił inspirację m.in. dla Larsa von Triera. Box zawiera reprezentatywny przekrój jego twórczości od „Człowieka idealnego” z 1968 r. po autoironiczny „Męski erotyk” z 2010 r. W sumie 11 tytułów.

8. DVD i BLU-RAY: Kolekcja filmów Luca Bessona, Monolith

Francuski Spielberg - tak nazywają Luca Bessona jego rodacy i z całą pewnością jest w tym porównaniu wiele słuszności. Do tej pory wydawano u nas tylko pojedyncze tytuły z bogatego dorobku reżysera. Dzięki staraniom Monolithu otrzymaliśmy prawie kompletny zbiór jego osiągnięć, zawierający m.in. takie hity jak „Wielki błękit” (najbardziej kasowy film we Francji), „Piąty element”, „Nikitę” i „Leona zawodowca”. Razem 8 niezwykle popularnych i lubianych przebojów. Niestety, bez materiałów dodatkowych.

9. DVD: Peter Greenaway, Gutek Film

Wybór pięciu chyba najdojrzalszych dokonań jednego z najciekawszych innowatorów kina końca XX wieku. Zawiera szekspirowskie „Księgi Prospera”, szokujące i obrazoburcze „Dzieciątko z Macon”, nawiązujące do arcydzieł Felliniego „8 i pół kobiety”, eksperymentalną „Wyliczankę” oraz powstałą pod wpływem kultur Dalekiego Wschodu „The Pillow Book”. Bez dodatków.

10. DVD: Wszechświat Stephena Hawkinga, Best Film

To sześć 50 minutowych odcinków serialu BBC poświęconych historii i rozwojowi nauki według jednego z najwybitniejszych uczonych naszych czasów, profesora Stephena Hawkinga. Podobnie jak jego głośna książka „Wielki projekt” (napisana razem z Leonardem Mlodinowem), serial pozwala zapoznać się z początkami badań i wierzeń starożytnych ludów, osiągnięciami pierwszych alchemików oraz zrozumieć współczesne spory na temat działania antymaterii, czarnych dziur i teorii Wielkiego Wybuchu.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Świat

Gdzie na świecie aborcja jest legalna, a gdzie kobiety muszą ją wykonywać w podziemiu?

Co roku na świecie dokonuje się ponad 40 mln aborcji – głównie w tych krajach, gdzie poziom wiedzy na temat antykoncepcji jest niski.

Redakcja
22.10.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną