Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

Październik 2020: Pięć najciekawszych książek dla dzieci

Okładka książki „Co robią uczucia?” Okładka książki „Co robią uczucia?” mat. pr.
Jak co miesiąc proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Brendan Wenzel, A każdy widział kota, Amber (wydanie drugie)

Doskonała książka o percepcji, zarówno w wymiarze dosłownym, jak i metaforycznym. Głównym bohaterem jest tytułowy kot, który szedł sobie przez świat z dzwoneczkiem przy obroży. A każdy, kto go spotkał, postrzegał go inaczej. Z psiej perspektywy koci dzwonek był gigantyczny (ach, ten psi słuch), w oczach myszy kot wyglądał jak wielka bestia, natomiast nietoperz widział futrzaka jako zestaw kolorowych białych kropek. Świetny pomysł, wsparty wyjątkową wyobraźnią autora.

Okładka książki „A każdy widział kota”mat. pr.Okładka książki „A każdy widział kota”

Emily Hughes, Dzika, Wydawnictwo Rzeczownik

„Dzika” wygląda jak dziewczyńska wersja „Tarzana”, drapieżnie opowiedziana i narysowana przez Emily Hughes, słynącą z narracyjnych ilustracji, pełnych poczucia humoru i wizualnych smaczków, na które warto mieć wyczulone oko. Tytułowa bohaterka – wychowana w lesie przez zwierzęta, a później „uprowadzona” przez ludzi z miasta – to antyteza grzecznej i posłusznej dziewczynki. Warto ją poznać.

Okładka książki „Dzika”mat. pr.Okładka książki „Dzika”

Tina Oziewicz (tekst), Aleksandra Zając (ilustracje), Co robią uczucia?, Dwie Siostry

Delikatna, subtelna i wizualnie stonowana książka obrazkowa o uczuciach, emocjach i postawach wyrażonych za pomocą przygód tajemniczych istot przypominających skrzyżowanie pluszaków z nordyckimi trollami. Każda rozkładówka to jeden przykład. I tak cierpliwość ma piękny ogród, zaufanie buduje mosty, a nostalgia wącha szalik. Choć pomysł na książkę nie jest oryginalny, to liczy się wykonanie: duże wyczucie, takt i graficzny smak.

Okładka książki „Co robią uczucia?”mat. pr.Okładka książki „Co robią uczucia?”

Øyvind Torseter, Dziura, Format

Książka przeznaczona właściwie dla każdej grupy wiekowej, konceptualna, a jednocześnie wizualna zabawa. Tytułowa dziura występuje tutaj naprawdę: jest wybita na każdej ze stron. Sama opowieść zaczyna się od tego, że główny bohater próbuje ją złapać i oddać do laboratorium. Abstrakcyjny, surrealistyczny humor, oszczędne i minimalistyczne ilustracje to główne zalety tej książki. Dla czytelników, którzy nie boją się niecodziennych tytułów.

Okładka książki „Dziura”mat. pr.Okładka książki „Dziura”

Dr Matthew G. Baron (opracowanie), Dieter Braun (ilustracje), Dinozaury od A do Z, Kropka

Książek o prehistorycznych gadach co roku wydaje się chyba jeszcze więcej niż o księżniczkach i jednorożcach. A mimo to obrazkowy leksykon „Dinozaury od A do Z” wyróżnia się spośród tych pozycji uporządkowanym, przejrzystym projektem książki i geometrycznymi ilustracjami Dietera Brauna. Nikt tak jak on nie potrafi łączyć koloru, tzw. flat designu z edukacyjnym charakterem obrazu.

Okładka książki „Dinozaury od A do Z”mat. pr.Okładka książki „Dinozaury od A do Z”

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Mieli rusyfikować, a się spolonizowali. Rosyjscy kolonizatorzy na Mazowszu

W XIX w. car sprowadził na Mazowsze rosyjskich kolonistów. Mieli krzewić rodzimą kulturę i zruszczać okoliczną ludność. Zamiast tego Rosjanie sami się spolonizowali.

Violetta Wiernicka
21.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną