Bezpłatny kwartalnik już dostępny w blisko 200 miejscach w Krakowie i na www.krakowculture.pl.
Miasto Kraków wspólnie z KBF rozwija narzędzia wymyślone i opracowane w trudnym czasie pandemii. Rok temu światło dzienne ujrzał projekt Kraków Culture, którego założeniem jest porządkowanie różnorodności oferty kultury i prezentowanie jej w ujęciu sezonowym.
Otwieramy pierwszy sezon
Choć nikt się tego nie spodziewał, burzliwa sytuacja w Ukrainie wywołana militarną agresją Rosji mocno wpłynęła na sposób funkcjonowania krakowskich instytucji kultury. Krakowianie ruszyli na pomoc, angażując się bezpośrednio lub przygotowując warsztaty i zajęcia wspierające poznanie lokalnej społeczności oraz odnalezienie się w nowym miejscu, które chociaż na chwilę pozwalają oderwać się od codzienności. Jak pisze redaktor naczelny kwartalnika Grzegorz Słącz: Kultura pomaga na wiele sposobów – niemal codziennie odbywają się koncerty i spektakle wspierające pokrzywdzonych, ale przecież nie wolno nam też zapomnieć o wszystkich corocznych wydarzeniach i stałej działalności instytucji, które od lat pomagają zrozumieć i oswoić świat wokół nas.
Zatem zaczynamy od Festiwalu Misteria Paschalia, który odbywa się w Wielkim Tygodniu i w święta, trwając od 12 do 18 kwietnia. O tegorocznej koncepcji i przesłaniu festiwalu opowiada pierwsza w naszej historii dyrektorka rezydentka Martyna Pastuszka. Z kolei maj to miesiąc szczególnie ważny dla fanów kina. W tym roku Festiwal Muzyki Filmowej organizowany z rozmachem przez KBF, Mastercard OFF Camera, który ściąga do naszego miasta gwiazdy światowego formatu oraz Krakowski Festiwal Filmowy cieszący się niesłabnącą renomą i wspaniałą historią na długie tygodnie zawładną stolicą Małopolski. Zwróćmy uwagę, że gościem specjalnym wiosennych wydarzeń filmowych będzie Jerzy Skolimowski: poznamy jego wyjątkową, wszechstronną twórczość – nie tylko filmową!
Atrakcje nie ominą miłośników kameralnych spotkań czy wydarzeń, warto wspomnieć o Miesiącu Fotografii oraz wystawie w MOCAKu o znaczącym tytule Polityka w sztuce. Z kolei o architekturze i urbanistyce Krakowa w czasie niemieckiej okupacji na wystawie w Międzynarodowym Centrum Kultury pisze w kwartalniku prof. Jacek Purchla. Gdy zbliża się Triduum Paschalne, miasto żyje tym, co lokalne i unikatowe dla regionu. Święta zachwycają barwami i przypominają o historii. Jak wyglądają w Krakowie tradycje wielkanocne? O tym, co wyróżnia nasze miasto, opowiada Izabela Krokowska z Kraków Culture. A że wiosna to także świeżość odradzającej się przyrody, w świat smaków i aromatów Małopolski wprowadza nas Szymon Gatlik.
Wiosenne wydanie „Kraków Culture” dostępne jest już od 1 kwietnia. Bezpłatny kwartalnik jest dystrybuowany w punktach sieci InfoKraków, a także w instytucjach kultury, miejscach wydarzeń, księgarniach, lokalach gastronomicznych i hotelach. Magazyn można także pobrać w postaci elektronicznej ze strony www.krakowculture.pl.
Organizatorami Kraków Culture są: Miasto Kraków i KBF.
- Posłuchaj podcastu: Kultura na weekend