Black Friday w „Polityce”

Rabaty na prenumeratę cyfrową do -50%

Subskrybuj
Kultura

Kształtowanie systemów wartości

Kształtowanie systemów wartości Kształtowanie systemów wartości mat. pr.
Druga edycja konkursu Literacka Podróż Hestii na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży rozstrzygnięta! Kapituła wyróżniła książkę „Stan splątania” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel wydaną przez Wydawnictwo Literackie.

– Tegoroczna Literacka Podróż Hestii zaskoczyła mnie wielością tematów i aktualnością współczesnych wątków, jakie można znaleźć w literaturze dla młodych czytelników – powiedział Piotr Maria Śliwicki, prezes Grupy ERGO Hestia, przewodniczący kapituły konkursu. - Jednocześnie utwierdziła w przekonaniu, że Literacka Podróż Hestii musi trwać nadal. Nie mam wątpliwości, że cel naszej podróży, czyli nowy kanon literatury dla młodego odbiorcy, ma fundamentalne znaczenie w kształtowaniu systemu wartości pokolenia, które już niebawem wejdzie w dorosłe życie – dodał prezes Śliwicki.

Twórcy konkursu Literacka Podróż Hestii stawiają sobie za cel promowanie powieści
i opowiadań, które będą miały szanse pozostać na długo w kanonie literatury dziecięco-młodzieżowej. Organizatorzy konkursu inicjują również dyskusje o roli i kondycji literatury dziecięcej i młodzieżowej w Polsce – podczas spotkań z wydawcami na targach książki w Warszawie i Gdańsku, czy na festiwalach literackich: Góry Literatury, Stolica Języka Polskiego, Rabka Festival – Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej czy Festiwal Literatury dla Dzieci.

Wśród nominowanych w drugiej edycji książek znalazły się: „Zefiryna i księga uroków”, Saszy Hady (Aleksandra Motyka) -Wydawnictwo Literackie; „Zabójcze pierogi. Mama w occie” Marcina Przewoźniaka - Wydawnictwo Wilga/GW Foksal; „Już, już!” Katarzyny Wasilkowskiej - Wydawnictwo Literatura; „Po śladach” Agnieszki Wolny-Hamkało -Wydawnictwo Hokus-Pokus.

– „Stan splątania” jest książką o jednym z najważniejszych ludzkich praw, o prawie do mówienia „nie” - uzasadniła wybór kapituły dr Katarzyna Kasia. - Źródłem buntu może być opisana przez antropologów kultury, mistyczna więź łącząca dziadków z wnukami – tych, którzy jeszcze nie przekroczyli progu dorosłości z tymi, którzy są w fazie odchodzenia. Porozumienie pomiędzy osobami, których jeszcze i tymi, których już nikt nie słucha: młodymi, którzy się jeszcze boją ze starymi, którzy nauczyli się oswajać strach; sprawnymi i krzepkimi z kruchymi, delikatnymi; wchodzącymi na scenę z tymi, którzy z niej schodzą – mówiła w laudacji członkini kapituły dr Katarzyn Kasia.

Wyboru najlepszej książki tego roku dokonała kapituła w składzie: Piotr Maria Śliwicki – prezes Grupy ERGO Hestia, przewodniczący; Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej; Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie; Krzysztof Łapiński – filozof, tłumacz, dziennikarz naukowy, wykładowca akademicki, autor nominowanej do Nagrody LPH 2021 książki pt. Dzik Dzikus oraz Magdalena Kąkolewska – prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Roksana Jędrzejewska - Wróbel, autorka nagrodzonej powieści otrzymała 50 tysięcy złotych. Mecenasem konkursu i fundatorem nagrody jest Grupa ERGO Hestia, która organizuje konkurs wspólnie z Fundacją Artystyczna Podróż Hestii i Fundacją Wisławy Szymborskiej.

Opr. Zofia Leśniewska

Szczegółowe informacje o nagrodzie: www.literackapodrozhestii.pl

Reklama

Czytaj także

Nauka

Autorzy artykułów naukowych zaskakująco często się mylą. I co z tego?

Badacze bardzo często przedstawiają odkrycia, wnioski z badań i efekty eksperymentów, które okazują się fałszywe. Nauka ma jednak wbudowane rozmaite mechanizmy ich korekty. I pozostaje najlepszym sposobem na zdobywanie rzetelnej wiedzy o świecie.

Rafał Zwolak
29.11.2023
Reklama