Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Kształtowanie systemów wartości

Kształtowanie systemów wartości Kształtowanie systemów wartości mat. pr.
Druga edycja konkursu Literacka Podróż Hestii na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży rozstrzygnięta! Kapituła wyróżniła książkę „Stan splątania” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel wydaną przez Wydawnictwo Literackie.

– Tegoroczna Literacka Podróż Hestii zaskoczyła mnie wielością tematów i aktualnością współczesnych wątków, jakie można znaleźć w literaturze dla młodych czytelników – powiedział Piotr Maria Śliwicki, prezes Grupy ERGO Hestia, przewodniczący kapituły konkursu. - Jednocześnie utwierdziła w przekonaniu, że Literacka Podróż Hestii musi trwać nadal. Nie mam wątpliwości, że cel naszej podróży, czyli nowy kanon literatury dla młodego odbiorcy, ma fundamentalne znaczenie w kształtowaniu systemu wartości pokolenia, które już niebawem wejdzie w dorosłe życie – dodał prezes Śliwicki.

Twórcy konkursu Literacka Podróż Hestii stawiają sobie za cel promowanie powieści
i opowiadań, które będą miały szanse pozostać na długo w kanonie literatury dziecięco-młodzieżowej. Organizatorzy konkursu inicjują również dyskusje o roli i kondycji literatury dziecięcej i młodzieżowej w Polsce – podczas spotkań z wydawcami na targach książki w Warszawie i Gdańsku, czy na festiwalach literackich: Góry Literatury, Stolica Języka Polskiego, Rabka Festival – Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej czy Festiwal Literatury dla Dzieci.

Wśród nominowanych w drugiej edycji książek znalazły się: „Zefiryna i księga uroków”, Saszy Hady (Aleksandra Motyka) -Wydawnictwo Literackie; „Zabójcze pierogi. Mama w occie” Marcina Przewoźniaka - Wydawnictwo Wilga/GW Foksal; „Już, już!” Katarzyny Wasilkowskiej - Wydawnictwo Literatura; „Po śladach” Agnieszki Wolny-Hamkało -Wydawnictwo Hokus-Pokus.

– „Stan splątania” jest książką o jednym z najważniejszych ludzkich praw, o prawie do mówienia „nie” - uzasadniła wybór kapituły dr Katarzyna Kasia. - Źródłem buntu może być opisana przez antropologów kultury, mistyczna więź łącząca dziadków z wnukami – tych, którzy jeszcze nie przekroczyli progu dorosłości z tymi, którzy są w fazie odchodzenia. Porozumienie pomiędzy osobami, których jeszcze i tymi, których już nikt nie słucha: młodymi, którzy się jeszcze boją ze starymi, którzy nauczyli się oswajać strach; sprawnymi i krzepkimi z kruchymi, delikatnymi; wchodzącymi na scenę z tymi, którzy z niej schodzą – mówiła w laudacji członkini kapituły dr Katarzyn Kasia.

Wyboru najlepszej książki tego roku dokonała kapituła w składzie: Piotr Maria Śliwicki – prezes Grupy ERGO Hestia, przewodniczący; Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej; Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie; Krzysztof Łapiński – filozof, tłumacz, dziennikarz naukowy, wykładowca akademicki, autor nominowanej do Nagrody LPH 2021 książki pt. Dzik Dzikus oraz Magdalena Kąkolewska – prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Roksana Jędrzejewska - Wróbel, autorka nagrodzonej powieści otrzymała 50 tysięcy złotych. Mecenasem konkursu i fundatorem nagrody jest Grupa ERGO Hestia, która organizuje konkurs wspólnie z Fundacją Artystyczna Podróż Hestii i Fundacją Wisławy Szymborskiej.

Opr. Zofia Leśniewska

Szczegółowe informacje o nagrodzie: www.literackapodrozhestii.pl

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Rząd tnie cesarki, choć Polki boją się rodzić naturalnie. Co się dzieje na porodówkach?

Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?

Agata Szczerbiak
02.12.2022
Reklama