Kultura

Świeży i szczerzy

Młodzi i Film: ten festiwal ma niepowtarzalny klimat

Kadr z filmu „Błazny” Kadr z filmu „Błazny” materiały prasowe
To przede wszystkim miejsce spotkań i rozmów, gdzie dystans między twórcami i publicznością zdecydowanie się skraca, a spotkania po filmach zmieniają się w gorące dyskusje.

Koszaliński festiwal Młodzi i Film jest szansą nie tylko dla debiutujących reżyserek i reżyserów. Ma także niepowtarzalny klimat. Nie tylko dlatego, że po seansach można podjechać na plażę w Mielnie. To przede wszystkim miejsce spotkań i rozmów, gdzie dystans między twórcami i publicznością zdecydowanie się skraca, a spotkania po filmach – od lat odbywające się pod hasłem „Szczerość za szczerość” – zmieniają się w gorące dyskusje. Festiwal wyławia wielkie talenty. Wśród nagradzanych debiutantów byli Marek Koterski, Xawery Żuławski, Magnus von Horn i Marcel Łoziński.

Kadr z filmu „Ultima Thule”materiały prasoweKadr z filmu „Ultima Thule”

W tym roku o laury powalczą m.in. Gabriela Muskała („Błazny”), Klaudiusz Chrostowski („Ultima Thule”) oraz Grzegorz Dębowski („Tyle co nic”), a w konkursie dokumentalnym będzie można obejrzeć filmowe portrety olimpijczyka Janusza Sidły („Kiedy umilknie wiatr” w reż. Mateusza Gołębiewskiego), wybitnego artysty komiksowego Grzegorza Rosińskiego („Ja, Rosiński” w reżyserii Piotra Kielara), a także rodziny, w której kobiety od dekad pracują w kopalni („Córy węgla” Anety Nowickiej). Do tego konkursy filmów krótkometrażowych i spektakli telewizyjnych.

43. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Koszalin, Kino Kryterium oraz Koszalińska Biblioteka Publiczna, 10–15.06

Kadr z filmu „Tyle co nic”materiały prasoweKadr z filmu „Tyle co nic”

Polityka 23.2024 (3466) z dnia 28.05.2024; Kultura+; s. 97
Oryginalny tytuł tekstu: "Świeży i szczerzy"
Reklama