wideo
Na dobrą sprawę mógłbym ten tekst przygotować metodą kopiuj-wklej, wykorzystując to, co napisałem z okazji ubiegłorocznych nominacji. Był to bowiem kolejny rok bez zdarzeń, o których można by powiedzieć, że wpłynęły na stan i postrzeganie młodej polskiej sztuki. Żadnych wyrazistych manifestacji artystycznych, żadnych pokoleniowych wystaw, żadnych nowych trendów. Dziś artyści nie idą na podbój świata sztuki szeroką ławą, ze sztandarami, manifestami i deklaracjami, ale każdy uprawia swój własny ogródek, podlewa go i pielęgnuje z nadzieją, że wreszcie zostanie zauważony. Każdy marzy o karierze Wilhelma Sasnala, o tym, by zauważyła go Fundacja Galerii Foksal lub jury jakiegoś prestiżowego konkursu. W sztuce mieszają praktycznie tylko The Krasnals, ale ich z kolei wszyscy starają się ignorować.
Zaskakująco szybko zmieniają się za to na artystycznej giełdzie nazwiska z bezpośredniego zaplecza krajowej czołówki. Wśród zgłaszanych do Paszportów POLITYKI co roku pojawia się około 15–20 nowych postaci. Każdy z tych młodych artystów ma prawo wierzyć, że to jemu właśnie pisana jest kariera Mirosława Bałki czy Moniki Sosnowskiej. Ale tylko część z nich przebija się później do znaczących galerii, na stałe pozostaje w pamięci krytyków, kuratorów, kolekcjonerów i miłośników sztuki. Część znika lub staje się ledwie widoczna.
Nazwiska tegorocznych nominowanych nie zaskakują. Dwaj z nich (Artur Malewski i Honza Zamojski) dostali się jesienią tego roku do ścisłego finału prestiżowej branżowej nagrody Spojrzenia. Nie wygrali, ale los (i krytycy) dali im drugą szansę. Z kolei Nicolas Grospierre to już znana postać w młodej polskiej sztuce – laureat Biennale Architektury w Wenecji sprzed dwu lat. Ciekawe, że nie wówczas, lecz dopiero dziś walczy o nasz Paszport. I na koniec dobra nowina: specjalną nagrodę niespodziankę dla zwycięzcy przygotowała firma Samsung Polska.
Nominowani:
***
Krytycy, którzy nominowali:
Magdalena Moskalewicz, „Arteon”; Grzegorz Borkowski, „Obieg”; Bogdan Deptuła, „Art& Business; Agnieszka Kowalska, „Gazeta Wyborcza”; Rafał Kamecki, portal www.artinfo.pl; Izabela Kowalczyk, blog strasznasztuka.blox.pl; Monika Małkowska, „Rzeczpospolita”; Stach Szabłowski, „Przekrój”; Jacek Werbanowski, „Exit”; Anna Theiss, „Wprost”.
Oprócz osób nominowanych zgłoszeni zostali:
Agata Bogacka, Piotr Bosacki, Olaf Brzeski, Monika Chlebek, Igor Chołda, Jakub Ciężki, Iwona Demko, Grzegorz Drozd, Fontarte (Magdalena i Artur Frankowscy), Wojciech Gilewicz, Rafał Jakubowicz, Dorota Nieznalska, Anna Okrasko, Paulina Ołowska, Anna Ostoya, Eliza Proszczuk, Małgorzata Szymankiewicz, Iza Tarasewicz, Krystian Truth, Mariusz Waras, Małgorzata Wielek-Mandrela, Zorka Wollny, Artur Żmijewski.
POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011