Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Julita Wójcik

Sztuki wizualne: Julita Wójcik

Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Nagroda za ustawioną w centrum Warszawy kwiatową Tęczę, która szybko stała się jednym z symboli miasta.

Paszport POLITYKI w kategorii Sztuki wizualne otrzymała Julita Wójcik – za ustawioną w centrum Warszawy kwiatową Tęczę, która szybko stała się jednym z symboli miasta. Za konsekwentne udowadnianie, że życie i proste codzienne czynności też mogą być sztuką.

Julita Wójcik to performerka, autorka akcji artystycznych. Urodziła się w 1971 r. w Gdańsku. W latach 1991–97 studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku u prof. Franciszka Duszeńki. Jej artystyczne działania zazwyczaj odwołują się do prostych życiowych czynności i mają charakter pogodny i optymistyczny.

Najgłośniejsze z nich to „Obieranie ziemniaków”, zrealizowane w stołecznej Zachęcie i niedawna Tęcza na placu Zbawiciela w Warszawie, stworzona z tysięcy sztucznych kwiatów. Wielu obserwatorów uznało tę pracę za kolejny, po palmie Joanny Rajkowskiej, artystyczny symbol stolicy.

Co mówili nominujący o Julicie Wójcik jeszcze przed głosowaniem Internautów?

Ręczną robotę, domowe czynności podnosi mistrzowsko do rangi sztuki. W tym roku zrobiła to na wielką skalę, stawiając w samym centrum Warszawy ogromną tęczę utkaną z kwiatów przygotowanych wraz z dziesiątkami wolontariuszy. Postawiła ją między kościołem a modnymi knajpkami, tuż po Paradzie Równości. Tęcza stała się symbolem porozumienia i tolerancji, dlatego takie oburzenie wywołało jej podpalenie przez pijanych wandali — Agnieszka Kowalska.

Nominacja za kreatywność, kryjącą się zarówno w prostych czynnościach, jak i w kontaktach międzyludzkich. Za konsekwentne udowadnianie, że życie może być sztuką, i za niezrażanie się atakami — Monika Małkowska.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Katarzyna Krakowiak, Radek Szlaga, Julita Wójcik

Reklama

Czytaj także

Historia

Orgazm, pianole i supertorpedy. Czyli jak powstała superbroń

Ona nazywała się Hedy Lamarr i zanim została twarzą Hollywood, zasłynęła jako autorka pierwszego ekranowego orgazmu. On, George Antheil, zanim zaczął komponować muzykę, był autorem artystycznych skandali. Połączyła ich superbroń.

Andrzej Fedorowicz
06.10.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną