Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Edyta Bartosiewicz

Estrada: Edyta Bartosiewicz

Dariusz Stępień / EAST NEWS
Nagroda za świetny głos, niebanalne teksty piosenek i album „Sen”.

Edyta Bartosiewicz jest wokalistką i kompozytorką. Urodziła się 11 stycznia 1966 roku w Warszawie.

W 1991 r. Edyta Bartosiewicz rozpoczęła karierę solową i w roku następnym nagrała pierwszą płytę „Love” (1992). Spotkała się z uznaniem na festiwalu w Sopocie (1992), gdzie otrzymała Bursztynowego Słowika. Duże znaczenie dla dalszej kariery Edyty miały gościnne nagrania z najpopularniejszymi wykonawcami muzyki rozrywkowej w Polsce, takimi jak Wojciech Waglewski (1991), Ziyo (1992), Róże Europy (1993), Acid Drinkers (1993) czy Hey (1993).

W 1994 r. pojawił się kolejny projekt, była to polskojęzyczna płyta „Sen”. Po tym nagraniu na Edytę spadła lawina nagród, otrzymała m.in. Fryderyka w 1994 – za najlepszy album roku. Została również uznana za najlepszą wokalistkę roku. Kolejne nagrody otrzymywała z rąk poczytnych muzycznych gazet. Rok później ukazała się płyta „Szok'n'Show” (1995). Dzięki niej Edyta otrzymała sześć nominacji do Fryderyków. Ostatecznie przyznano jej nagrodę w kategorii najlepszy album roku.

W 1996 r. Edyta dała kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce. Promowała także album „Szok'n'Show”, wydając trzy kolejne single. Wystąpiła na festiwalu w Sopocie, na który przygotowała specjalne wersje piosenek „Tatuaż” i „Zegar”, a także transwersję „Ostatniego” i „Pomyśl o mnie”. Po dwuletniej przerwie, w czerwcu 1997 roku, wydany został kolejny album – „Dziecko” – który otrzymał Fryderyka w kategorii najlepszy album rockowy.

W listopadzie 1998 r. przyszła kolej na następny krążek Edyty. „Wodospady” to kontynuacja płyty „Dziecko”. Bartosiewicz otrzymała za niego cztery nominacje do Fryderyków.

Następna płyta „Dziś są moje urodziny” składa się z największych przebojów wraz z dwoma nowymi utworami: „XXI wiek” i „Mistrz”. W 2000 r. Edyta wspólnie z Kazikiem zaśpiewała piosenkę „Cztery pokoje” oraz współpracowała z grupą Agressiva 69, z którą nagrała utwór „Egoiści” do filmu o tym samym tytule. Wokalistka skomponowała również muzykę do utworu „Ostatni list” na płycie Anity Lipnickiej „Moje oczy są zielone”. W 2002 r. otrzymała nagrodę miesięcznika Tylko Rock – Za Rock lat 90.

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Duda nie wypełnia obowiązku. Ktoś się łudził?

PiS i Andrzej Duda dostarczyli przekonującego dowodu, że powoływani przez nich ambasadorowie byli, ogólnie rzecz biorąc, marnej jakości. Konflikt prezydenta z rządem Tuska na tym tle właśnie się pogłębił.

Marek Ostrowski
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną