Paszporty POLITYKI

Edyta Bartosiewicz

Estrada: Edyta Bartosiewicz

Dariusz Stępień / EAST NEWS
Nagroda za świetny głos, niebanalne teksty piosenek i album „Sen”.

Edyta Bartosiewicz jest wokalistką i kompozytorką. Urodziła się 11 stycznia 1966 roku w Warszawie.

W 1991 r. Edyta Bartosiewicz rozpoczęła karierę solową i w roku następnym nagrała pierwszą płytę „Love” (1992). Spotkała się z uznaniem na festiwalu w Sopocie (1992), gdzie otrzymała Bursztynowego Słowika. Duże znaczenie dla dalszej kariery Edyty miały gościnne nagrania z najpopularniejszymi wykonawcami muzyki rozrywkowej w Polsce, takimi jak Wojciech Waglewski (1991), Ziyo (1992), Róże Europy (1993), Acid Drinkers (1993) czy Hey (1993).

W 1994 r. pojawił się kolejny projekt, była to polskojęzyczna płyta „Sen”. Po tym nagraniu na Edytę spadła lawina nagród, otrzymała m.in. Fryderyka w 1994 – za najlepszy album roku. Została również uznana za najlepszą wokalistkę roku. Kolejne nagrody otrzymywała z rąk poczytnych muzycznych gazet. Rok później ukazała się płyta „Szok'n'Show” (1995). Dzięki niej Edyta otrzymała sześć nominacji do Fryderyków. Ostatecznie przyznano jej nagrodę w kategorii najlepszy album roku.

W 1996 r. Edyta dała kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce. Promowała także album „Szok'n'Show”, wydając trzy kolejne single. Wystąpiła na festiwalu w Sopocie, na który przygotowała specjalne wersje piosenek „Tatuaż” i „Zegar”, a także transwersję „Ostatniego” i „Pomyśl o mnie”. Po dwuletniej przerwie, w czerwcu 1997 roku, wydany został kolejny album – „Dziecko” – który otrzymał Fryderyka w kategorii najlepszy album rockowy.

W listopadzie 1998 r. przyszła kolej na następny krążek Edyty. „Wodospady” to kontynuacja płyty „Dziecko”. Bartosiewicz otrzymała za niego cztery nominacje do Fryderyków.

Następna płyta „Dziś są moje urodziny” składa się z największych przebojów wraz z dwoma nowymi utworami: „XXI wiek” i „Mistrz”. W 2000 r. Edyta wspólnie z Kazikiem zaśpiewała piosenkę „Cztery pokoje” oraz współpracowała z grupą Agressiva 69, z którą nagrała utwór „Egoiści” do filmu o tym samym tytule. Wokalistka skomponowała również muzykę do utworu „Ostatni list” na płycie Anity Lipnickiej „Moje oczy są zielone”. W 2002 r. otrzymała nagrodę miesięcznika Tylko Rock – Za Rock lat 90.

Reklama

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną