Paszporty POLITYKI

Jakub Skrzywanek

Teatr: Jakub Skrzywanek laureatem Paszportów POLITYKI

Jakub Skrzywanek Jakub Skrzywanek Leszek Zych / Polityka
Nagroda za spektakle ważne, odważne i nieoczywiste. Dyktowane, podobnie jak cała działalność laureata w środowisku artystycznym i kierowanie teatrem, troską o jakość i przyszłość naszego społeczeństwa.
materiały prasowe
Polityka
Polityka

Jakub Skrzywanek (ur. 1992 r.) – reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Ma na koncie jedne z najmocniej dyskutowanych przedstawień ubiegłego sezonu. Pierwsze to „Śmierć Jana Pawła II” (Teatr Polski w Poznaniu), naturalistyczna rekonstrukcja ostatnich godzin życia papieża Wojtyły, zestawiona ze wspomnieniami i refleksjami poznaniaków i poznanianek.

Drugi – oparty na reportażach Janusza Schwertnera „Spartakus. Miłość w czasach zarazy” (Teatr Współczesny w Szczecinie) – podnosi problem wykluczenia osób LGBT+ i katastrofalnego stanu psychiatrii dziecięcej, a kolejne pokazy wieńczą śluby par jednopłciowych, w pozateatralnej polskiej rzeczywistości wciąż niedostępne. Chwalony za odwagę, konsekwentne łączenie postawy teatralnego prowokatora ze społecznym zaangażowaniem.

Nominowani w kategorii Teatr byli także Michał Buszewicz i Agnieszka Jakimiak.

Partnerem kategorii teatr jest Miasto Białystok

Polityka 4.2023 (3398) z dnia 17.01.2023; Paszporty POLITYKI 2022; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Jakub Skrzywanek"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama