Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Teatr

O miłości, tej prawdziwej

Recenzja spektaklu: "Iluzje", reż. Agnieszka Glińska

Dorota Landowska w jednej z głównych ról Dorota Landowska w jednej z głównych ról EAST NEWS
Nowa sztuka Wyrypajewa to, podobnie jak poprzednie, rodzaj koncertu z perfekcyjnie rozpisanymi partiami, pauzami i rytmami.

Tytułowe iluzje odnoszą się do ludzkiego poszukiwania i pojmowania miłości (choć pewnie można by tu wstawić inne słowa, jak spełnienie, satysfakcja itd.). Wyrypajew perfekcyjnie konstruuje opowieść o czwórce zwykłych ludzi, którzy gonią za niemożliwym, szukają jakiegoś ideału miłości, jakiejś miłości prawdziwej, nie potrafiąc docenić szczęścia, jakiego dostępują, dzieląc codzienne życie z drugą osobą. Autor jest genialnym gawędziarzem (ma też szczęście do świetnej tłumaczki Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej), jego opowieści – zabawne, przesiąknięte ironią – są pełne współczucia dla ludzkiej głupoty i zadumy nad niespełnieniem, może najbardziej ludzkiej z cech. Aktorom ich odgrywanie sprawia widoczną przyjemność, która udziela się widowni. Cały aktorski kwartet jest wspaniały, a Krzysztof Stroiński naprawdę genialny (scena upalenia jointem!). Sztuka Wyrypajewa i spektakl Glińskiej to tzw. teatr środka, tym razem zdecydowanie w wydaniu mistrzowskim.

Iwan Wyrypajew, Iluzje, reż. Agnieszka Glińska, Teatr Na Woli w Warszawie

Polityka 39.2011 (2826) z dnia 21.09.2011; Afisz. Premiery; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "O miłości, tej prawdziwej"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Każde „nie” to głos szatana. Przemoc księży egzorcystów wychodzi na światło dzienne

W czasie śledztwa zamiast skupić się na tym, że odebrano mi wolność i molestowano, zajmowano się udowodnieniem, czy umiem mówić po aramejsku. Gdyby zmienić słowa „oprawca ksiądz” na „oprawca mężczyzna”, optyka na to, co się stało, byłaby zupełnie inna – mówi Irena, egzorcyzmowana wbrew woli przez kilkunastu księży.

Agata Szczerbiak
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną