Wraca moda na design z lat 60.

Szafka jak za Gierka
Pogardzane przedmioty z czasów PRL przeżywają drugą młodość. Moda na meble i sprzęty sprzed 50 lat sprawia, że „zabytki” rosną w cenę i wznawia się produkcję starych wzorów.
Krzesło RM58 zaprojektowane w 1958 r.
materiały prasowe

Krzesło RM58 zaprojektowane w 1958 r.

Coś, co w ofertach sprzedaży jeszcze niedawno wstydliwie przemilczano, teraz jest jednym z głównych atutów. A zatem wiek: około 50 lat, z mniej więcej 10-letnim marginesem w górę i w dół. Rodzaj produktu: dość szerokie spektrum – od mebli, dywanów czy zasłon, po porcelanę, szkło, ale i wyroby RTV i AGD. W formie oryginalnej, przetworzonej lub tylko naśladującej. Pogardzany przez długi czas design lat 60. ubiegłego wieku dziś święci triumfy.

Dobry grunt pod te sentymenty przygotowało... muzealnictwo. Zaczęło się dość dawno, od wystawy „Rzeczy pospolite” (2000–01), która objechała muzea w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Nie zawsze było to wzornictwo najwyższych lotów, ale ekspozycja odświeżała pamięć o tym, co projektowało się w czasach głębokiego PRL. Prawdziwe przyspieszenie nastąpiło jednak dopiero w ostatnich latach. Najpierw za sprawą zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawy „Chcemy być nowocześni”, prezentującej niedostępne na co dzień zbiory wzornictwa przemysłowego z lat 1955–68. Obejrzało ją ponad 30 tys. osób. Druga zaś to „Polski New Look” we Wrocławiu, czyli ceramika użytkowa lat 50. i 60. XX w.

Oryginalna figurka za kilka tysięcy złotych

Moda na design sprzed pół wieku ma kilka obliczy. Pierwsze to sięganie po oryginalne przedmioty z epoki.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną