Ludzie i style

Uzależnienie od telefonu? Żeby zerwać z nałogiem, wystarczy zrobić jedną rzecz

Bernhard Lang / Getty Images
Sprawdzasz wyświetlacz swojego telefonu co 15 minut, mimo że nie czekasz na ważną wiadomość? Żeby skończyć z tym nałogiem, wystarczy zrobić jedną prostą rzecz...

Czerwony jest kolorem, który najefektywniej przyciąga nasz wzrok i pobudza emocje. Producenci komórek doskonale o tym wiedzą. Dlatego tak wiele szczegółów na smarfonie (w tym powiadomienia) są w kolorze czerwonym.

Kiedy telefon leży bezczynnie na stole, czerwone detale sprawiają, że co jakiś czas nasz wzrok „wyłapuje” ten kolor, przez co odruchowo sięgamy po smartfona. Zgodnie z danymi Instytutu Gallupa aż 72 proc. użytkowników smartfonów sprawdza swoje telefony przynajmniej raz na godzinę. A prawdopodobnie jeszcze częściej.

James Hamblin z magazynu The Atlantic ma jedna prostą radę dla wszystkich osób, które chciałyby skończyć z uzależnieniem od telefonu i zyskać nieco więcej swobody w codziennym życiu.

Jego zdaniem wystarczy pozbyć się kolorów z wyświetlacza smartfona. Większość telefonów ma funkcje ustawienia wyświetlaczy w monochromacie. W przypadku iPhone’ów wystarczy wejść w ustawienia > dostępność > skala szarości. Po zmianie tego ustawienia iPhone stanie się szary. Może nada mu to nieco smutniejszy wygląd, ale czego się nie robi, żeby odzyskać wolność?

Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama