Ludzie i style

Kolejny medal dla Polski! Oktawia Nowacka trzecia w pięcioboju nowoczesnym

Forum
Oktawia Nowacka była liderką niemal w każdej konkurencji składającej się na pięciobój nowoczesny. Straciła na ostatnim etapie.

Reprezentantka Polski kończy konkurencję z brązowym medalem.

Oktawia Nowacka prowadziła niemal we wszystkich konkurencjach, które składają się na pięciobój nowoczesny. Po pierwszej rundzie – szermierce – Oktawia była bezsprzeczną liderką. Wygrała 27 na 35 pojedynków, zdobywając 262 punkty. Zostawiła w tyle mistrzynię z Pekinu i trzykrotną mistrzynię świata Niemkę Laurę Schöneborn. Na tym etapie zawodniczki walczą ze sobą nie dłużej niż minutę, do pierwszego uderzenia. Nowacka każdą rundę ogrywała z rozbrajającym uśmiechem.

Po drugiej konkurencji nasza reprezentantka nadal plasowała się na pierwszym miejscu generalnej klasyfikacji. Zawodniczki miały do przepłynięcia 200 m stylem dowolnym. Polka była druga, do punktacji doliczono jej 290 punktów. W sumie zebrała ich 552 – 11 więcej niż druga na tym etapie Francuzka Elodie Clouvel.

Obie zawodniczki biły się o pierwsze miejsce w konkurencji trzeciej – jeździectwie. Koń Nowackiej zrzucił belkę, ale straty udało się odrobić. Oktawia miała nad Francuzką 12 sekund przewagi i utrzymała pozycję liderki (mimo że w skokach przez przeszkody zajęła dopiero 9. miejsce).

W ostatniej konkurencji – biegu ze strzelaniem – Polka od samego początku prowadziła. Wykazywała się zwłaszcza na strzelnicy – oddawała precyzyjne strzały, zdecydowanie wyprzedzając Clouvel (ostatecznie Francuzka zajęła drugie miejsce). Nowacka dała się niespodziewanie wyprzedzić Australijce Chloe Esposito (chybiła na strzelnicy), która skończyła bieg ze złotym medalem.

Do zawodów Nowacka stawała po problematycznej kondycji. Miała długą przerwę w treningach, mimo to osiągnęła w Rio duży sukces.

Pięciobój nowoczesny to jedna z najbardziej klasycznych konkurencji olimpijskich. Oktawia Nowacka urodziła się w 1991 r. w Starogardzie Gdańskim. Medale zdobywała do tej pory drużynowo (złoto w mistrzostwach świata rozgrywanych w Berlinie w 2015 r.) i w sztafecie (brąz w mistrzostwach świata w Warszawie w 2014 r., brąz podczas MŚ w Berlinie w 2015 r., srebro w mistrzostwach Europy w 2013 r.). W 2014 r. zdobyła Puchar Europy w Sarasocie na Florydzie (USA). Nowacka jest starszym szeregowym Wojska Polskiego i zawodniczką CWKS Legia Warszawa.

Druga polska reprezentantka, Anna Maliszewska, zajęła 21. miejsce.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną