Ludzie i style

Kolejny medal dla Polski! Oktawia Nowacka trzecia w pięcioboju nowoczesnym

Forum
Oktawia Nowacka była liderką niemal w każdej konkurencji składającej się na pięciobój nowoczesny. Straciła na ostatnim etapie.

Reprezentantka Polski kończy konkurencję z brązowym medalem.

Oktawia Nowacka prowadziła niemal we wszystkich konkurencjach, które składają się na pięciobój nowoczesny. Po pierwszej rundzie – szermierce – Oktawia była bezsprzeczną liderką. Wygrała 27 na 35 pojedynków, zdobywając 262 punkty. Zostawiła w tyle mistrzynię z Pekinu i trzykrotną mistrzynię świata Niemkę Laurę Schöneborn. Na tym etapie zawodniczki walczą ze sobą nie dłużej niż minutę, do pierwszego uderzenia. Nowacka każdą rundę ogrywała z rozbrajającym uśmiechem.

Po drugiej konkurencji nasza reprezentantka nadal plasowała się na pierwszym miejscu generalnej klasyfikacji. Zawodniczki miały do przepłynięcia 200 m stylem dowolnym. Polka była druga, do punktacji doliczono jej 290 punktów. W sumie zebrała ich 552 – 11 więcej niż druga na tym etapie Francuzka Elodie Clouvel.

Obie zawodniczki biły się o pierwsze miejsce w konkurencji trzeciej – jeździectwie. Koń Nowackiej zrzucił belkę, ale straty udało się odrobić. Oktawia miała nad Francuzką 12 sekund przewagi i utrzymała pozycję liderki (mimo że w skokach przez przeszkody zajęła dopiero 9. miejsce).

W ostatniej konkurencji – biegu ze strzelaniem – Polka od samego początku prowadziła. Wykazywała się zwłaszcza na strzelnicy – oddawała precyzyjne strzały, zdecydowanie wyprzedzając Clouvel (ostatecznie Francuzka zajęła drugie miejsce). Nowacka dała się niespodziewanie wyprzedzić Australijce Chloe Esposito (chybiła na strzelnicy), która skończyła bieg ze złotym medalem.

Do zawodów Nowacka stawała po problematycznej kondycji. Miała długą przerwę w treningach, mimo to osiągnęła w Rio duży sukces.

Pięciobój nowoczesny to jedna z najbardziej klasycznych konkurencji olimpijskich. Oktawia Nowacka urodziła się w 1991 r. w Starogardzie Gdańskim. Medale zdobywała do tej pory drużynowo (złoto w mistrzostwach świata rozgrywanych w Berlinie w 2015 r.) i w sztafecie (brąz w mistrzostwach świata w Warszawie w 2014 r., brąz podczas MŚ w Berlinie w 2015 r., srebro w mistrzostwach Europy w 2013 r.). W 2014 r. zdobyła Puchar Europy w Sarasocie na Florydzie (USA). Nowacka jest starszym szeregowym Wojska Polskiego i zawodniczką CWKS Legia Warszawa.

Druga polska reprezentantka, Anna Maliszewska, zajęła 21. miejsce.

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną